Унгария не се поддаде на натиска на Белия дом да прекъсне търговското и икономическо сътрудничество с Китай като се мотивира с китайските инвестиции в производството на електрически коли и в телекомуникационния сектор.
Будапеща няма да ограничи икономическите си връзки с Пекин, потвърдил на 28 април унгарският министър на икономиката Мартон Наги, въпреки нарастващия натиск от Вашингтон, съобщи Будапеща няма да ограничи икономическите си връзки с Пекин, потвърдил на 28 април унгарският министър на икономиката Мартон Наги, въпреки нарастващия натиск от Вашингтон, съобщи агенция „Блумбърг“. На въпросите на репортери в унгарската столица Наги е отбелязал, че Унгария не очаква каквито и да било американски инвестиции, които биха могли да заменят сегашния китайски икономически принос. „Не виждаме инвестиционен потенциал от Съединените щати, който да е съизмерим с Китай“, коментирал Наги. И добавил, че унгарците имат „много прагматична позиция“.
Ключова бариера е липсата на данъчно споразумение между Унгария и Съединените щати, след прекратяването му от предишната американска администрация на Джо Байдън. И, според Наги, без такъв договор американските инвестиции в страната му остават ограничени.
Натискът на американците върху Будапеща се засили при новия стопанин на Белия дом – Доналд Тръмп, който изрази опасения от нараството влияние на китайците, особено в унгарските сектори за производство на електрически автомобили и телекомуникациите.
„Блумбърг“ посочва, че Унгария се е превърнала в стратегически партньор на Китай в Европа. Големи китайски компании, между които производителят на батерии Contemporary Amperex Technology и гигантът в производството на електромобили BYD инвестират значителни средства в централноевропейската държава. Освен това унгарците задълбочават връзките си и с Huawei Technologies в областта на облачната технология чрез местната фирма 4iG Nyrt., за създаването на съвместна платформа за облачни услуги. Унгарската 4iG Nyrt. си е поставила амбициозната цел да стане национален шампион в сферата на отбраната и телекомуникациите.
Това развитие на нещата показва стратегическата роля на Китай в унгарската икономика, особено след като премиерът Виктор Орбан продължи да открива възможности за страната си да остане център за съвременно производство и технологии в Европа. Наги подчертава, че без значителни американски алтернативни инвестиции Унгария ще продължи сътрудничеството си с Китай в подкрепа на целите си за развитие.
Съединените щати заявяват своята загриженост чрез високопоставени личности, между които и голмия син на президента Доналд Тръмп джуниър, който неотдавна настоя Унгария и други източноевропейски държави да предпочетат Америка пред Китай за стратегически партньор. Американският шарже д’афер в посолството на Съединените щати в Унгария Робърт Паладино пък определи Пекин като „стратегическо предизвикателство“, изискващо бдителност от западните партньори.