В столицата на Оман – Маскат, приключи четвъртият кръг от непреки преговори между Иран и Съединените щати за разрешаване на ситуацията около ядрената програма на Ислямската република. Това съобщи иранската информационна агенция ISNA.
Според анализатори, настоящият кръг е бил по-труден от предишните три.
Говорител на иранското външно министерство нарече преговорите със Съединените щати по ядрената програма на Ислямската република „трудни, но полезни“.
Иран възнамерява да защити правото си да използва ядрената енергия за мирни цели
Ръководството на Иран възнамерява да защити правата на републиката да използва ядрени технологии за мирни цели. Това заяви официалният представител на иранското външно министерство Есмаил Багаеи.
„В Мускат се провежда пореден кръг от непреки преговори между Иран и Съединените щати. Иран е решен да защити законните си права за мирно използване на ядрената енергия в съответствие с Договора за неразпространение на ядрено оръжие и е готов да продължи дипломатическото взаимодействие, за да гарантира вече демонстрирания мирен характер на ядрената си програма“, написа той на страницата си в социалната мрежа X. Есмаил Багаей отбеляза, че Техеран е решен също да продължи да работи за премахване на „незаконните и нечовешки санкции“, наложени на републиката.
Съединените щати и Иран проведоха вече три кръга преговори с посредничеството от Оман. Първият кръг се проведе на 12 април в Мускат, вторият на 19 април в Рим, а третият на 26 април отново в столицата на Оман. Иранската делегация на консултациите се оглавява от министъра на външните работи Абас Арагчи, а американската делегация се ръководи от специалния президентски пратеник Стивън Уиткоф.
Четвъртият кръг първоначално беше насрочен за 3 май. Министърът на външните работи на Оман Бадр ал-Бусаиди заяви, че последната среща е отложена „поради логистични причини“. Консултациите на Иран със страните от ЕС-3 – Великобритания, Германия и Франция, които бяха планирани за 2 май, също не се проведоха.
Според източници на Ройтерс,
Техеран би могъл да ограничи ядрената си програма в замяна на облекчаване на санкциите,
но отказът от обогатяване на уран или предаването на запасите от обогатен уран на трета държава са „червени линии, които не могат да бъдат компрометирани“. Високопоставен ирански служител заяви пред агенцията, че исканията за „спиране на обогатяването и демонтиране на ядрени съоръжения няма да помогнат за напредъка на преговорите“.
Иран отдавна твърди, че ядрената му програма е с мирен характер. След като САЩ се оттеглиха от ядрената сделка, Ислямската република спря да спазва ограниченията, предвидени в споразумението от 2015 г., ускорявайки обогатяването на уран до 60 процента. Според Международната агенция за атомна енергия нивата на обогатяване на уран в Иран вече са близки до тези, необходими за производството на ядрени оръжия.
Иран и група международни посредници, състоящи се от Великобритания, Германия, Китай, Русия, САЩ и Франция, подписаха Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) през 2015 година. Споразумението бележи края на криза, започнала през 2004 г., когато западните страни обвиниха Техеран в разработването на ядрени оръжия. Президентът на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от споразумението по време на първия си мандат.
Бившият американски премиер Джо Байдън многократно е заявявал готовността си да върне САЩ към ядрената сделка. Великобритания, Германия, Китай, Русия, САЩ и Франция водят преговори с Иран от април 2021 г. за възстановяване на СВПД в първоначалния му вид, но те завършиха без резултат.
Разговорите в Мускат и Рим отбелязаха първите контакти на високо ниво между американски и ирански представители от 2022 г. насам. Те са предназначени да разрешат дългогодишни противоречия, свързани с иранската ядрена програма. Тръмп многократно е заявявал, че е готов да използва сила, ако Ислямската република откаже да приеме сделката.