Митническото примирие с Китай показва границите на агресията на Тръмп

Доналд Тръмп е все по-разочарован от Владимир Путин

Неочакваният успех на търговските преговори между САЩ и Китай в Женева е основната тема на обсъждане в световната преса. Китай счита преговорите за победа. Някои се чудят какво ще се случи по-нататък, докато в Европа изглежда е налице мнение, че срещата в Женева е изместила ЕС на последно място в списъка на онези, които се надяват да сключат тарифни споразумения с Вашингтон.

„Ню Йорк Таймс“ (Ню Йорк, САЩ)

Митническото примирие с Китай показва границите на агресията на Тръмп

Докато Доналд Тръмп и неговите съветници твърдят, че Съединените щати имат най-силната ръка в търговските преговори, отстъпката на президента разкрива някои ограничения на това, което той може да прави с тези карти.

„Икономист“ (Лондон, Великобритания)

Америка предлага на Китай изненадващо доходоносна тарифна сделка

Големият въпрос е какво се случва, когато тези 90 дни изтекат. Договарянето на повечето търговски споразумения отнема много повече време. И Америка вече се опитва да сключи сделки с 16 други икономики едновременно… Може би двете суперсили ще излязат с някакъв компромис, при който Америка отново ще повиши взаимните мита до 34%, но ще отмени 20%-ната глоба върху фентанила. Това може да е достатъчно, за да превърне швейцарското примирие в по-траен мир.

Global Times (Пекин, Китай)

Защо светът дава „общо положителна оценка“ на скорошните преговори между Китай и САЩ

Неотдавнашните икономически и търговски разговори на високо ниво между Китай и Съединените щати показват, че въз основа на принципите на взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и сътрудничество, от което всички печелят, Китай и Съединените щати могат да намерят правилните решения чрез равноправен диалог и консултации. Това също показва, че чрез „борба“ и „преговори“ през този период от време, Съединените щати сега имат по-дълбоко разбиране за правилния начин да се отнасят към Китай.

„Таймс ъф Индия“ (Мумбай, Индия)

Тарифното примирие на Тръмп с Китай носи известно облекчение, но има несигурност какво предстои

Временните намаления на тарифите след преговорите в Швейцария донесоха краткосрочно облекчение на световните пазари. Въпреки това, настоящите тарифни нива остават по-високи, отколкото в началото на настоящата администрация. Нестабилният характер на търговската политика, редуващ конфронтационни мерки с помирителни жестове, създаде среда, в която бизнес лидерите, пазарните инвеститори и потребителите може да останат предпазливи относно поемането на значителни финансови ангажименти.

Politico.eu (Брюксел, Белгия)

Митническите споразумения на Тръмп тласкат Европа на последно място в опашката

Докато Вашингтон сключва сделки както с приятели, така и с врагове, призивите на Брюксел за облекчаване на тарифите остават без отговор. Блокът – и трансатлантическите търговски отношения на стойност 1.6 трилиона евро – са в края на опашката. Тъй като сериозните преговори все още не са започнали, Европейският съюз е принуден да се съобразява с променящото се настроение на най-големия си търговски партньор. Без резултат засега.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст