Неочакваният успех на търговските преговори между САЩ и Китай в Женева е основната тема на обсъждане в световната преса. Китай счита преговорите за победа. Някои се чудят какво ще се случи по-нататък, докато в Европа изглежда е налице мнение, че срещата в Женева е изместила ЕС на последно място в списъка на онези, които се надяват да сключат тарифни споразумения с Вашингтон.
„Ню Йорк Таймс“ (Ню Йорк, САЩ)
Митническото примирие с Китай показва границите на агресията на Тръмп
Докато Доналд Тръмп и неговите съветници твърдят, че Съединените щати имат най-силната ръка в търговските преговори, отстъпката на президента разкрива някои ограничения на това, което той може да прави с тези карти.
„Икономист“ (Лондон, Великобритания)
Америка предлага на Китай изненадващо доходоносна тарифна сделка
Големият въпрос е какво се случва, когато тези 90 дни изтекат. Договарянето на повечето търговски споразумения отнема много повече време. И Америка вече се опитва да сключи сделки с 16 други икономики едновременно… Може би двете суперсили ще излязат с някакъв компромис, при който Америка отново ще повиши взаимните мита до 34%, но ще отмени 20%-ната глоба върху фентанила. Това може да е достатъчно, за да превърне швейцарското примирие в по-траен мир.
Global Times (Пекин, Китай)
Защо светът дава „общо положителна оценка“ на скорошните преговори между Китай и САЩ
Неотдавнашните икономически и търговски разговори на високо ниво между Китай и Съединените щати показват, че въз основа на принципите на взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и сътрудничество, от което всички печелят, Китай и Съединените щати могат да намерят правилните решения чрез равноправен диалог и консултации. Това също показва, че чрез „борба“ и „преговори“ през този период от време, Съединените щати сега имат по-дълбоко разбиране за правилния начин да се отнасят към Китай.
„Таймс ъф Индия“ (Мумбай, Индия)
Тарифното примирие на Тръмп с Китай носи известно облекчение, но има несигурност какво предстои
Временните намаления на тарифите след преговорите в Швейцария донесоха краткосрочно облекчение на световните пазари. Въпреки това, настоящите тарифни нива остават по-високи, отколкото в началото на настоящата администрация. Нестабилният характер на търговската политика, редуващ конфронтационни мерки с помирителни жестове, създаде среда, в която бизнес лидерите, пазарните инвеститори и потребителите може да останат предпазливи относно поемането на значителни финансови ангажименти.
Politico.eu (Брюксел, Белгия)
Митническите споразумения на Тръмп тласкат Европа на последно място в опашката
Докато Вашингтон сключва сделки както с приятели, така и с врагове, призивите на Брюксел за облекчаване на тарифите остават без отговор. Блокът – и трансатлантическите търговски отношения на стойност 1.6 трилиона евро – са в края на опашката. Тъй като сериозните преговори все още не са започнали, Европейският съюз е принуден да се съобразява с променящото се настроение на най-големия си търговски партньор. Без резултат засега.