Американският президент Доналд Тръмп показа, че би подал ръка дори на „най-големия враг“ на Съединените щати – Китай, с когото кръстосват шпаги, за да покажат кой е номер едно в света, но остава враждебен към Европейския съюз.
Временното търговско примирие между Китай и САЩ донесе глътка свеж въздух на пазарите, а политиците от всички краища на света са оптимисти, че двете гигантски икономики може да избегнат опустошителна война на мита, която може да удари тежко световния бизнес.
Споразумението бе постигнато след двудневни преговори между американски и китайски представители в Женева, включително финансовия министър на САЩ Скот Бесент и търговския представител Джеймисън Гриър.
Двете делегации се споразумяха
САЩ да намалят за 90 дни митата върху китайските стоки от 145% на 30%,
а Китай ще намали тези върху вноса от САЩ от 125% на 10 процента.
Освен това Вашингтон ще намали митото, известно като de minimis, за изпращани с малки колетни пратки евтини стоки от Китай. От 120% митото пада на 54%, като фиксираната такса от 100 долара ще остане в сила, считано от 14 май.
Безпрецедентните мита на президента Тръмп, обявени през април, можеха да доведат до прекъсне търговията между двете най-големи икономики в света. Китай наложи ответни мита, което накара президентската администрация във Вашингтон да признае, че ситуацията може да стане опасна. Затова, изправен пред заплахата от рецесия, Тръмп направи обратен завой.
Мнозина анализатори смятат, че Пекин, който
залива световните пазари с евтини стоки, но налива милиарди
държавна помощ в своите компании, заслужава високи мита, но не в толкова разрушителна степен.
Миналата седмица пък Вашингтон постигна с Великобритания първото споразумение от началото на търговската война. Тръмп намали наказателните мита за Лондон върху износа на автомобили и стомана, въпреки че не премахна10-процентното мито, което важи за повечето стоки.
Консервативната опозиция в Обединеното кралство определи сделката на премиера Киър Стармър със САЩ като „диетична Кока-кола“, но правителството вярва, че е поставило начало на процеса на постигане на по-мащабна договорка с Тръмп, която ще спаси хиляди работни места в ключови сектори.
Със сигурност това споразумение е важен икономически и дипломатически успех, като се има предвид колко трудно се преговаря с американския президент и колко променливи са решенията му.
Сделката с Лондон дойде на фона на
усилията на Белия дом да сключи бързи двустранни споразумения
с други ключови икономики, сред които Индия, Израел, Япония и Южна Корея.
Европейският съюз засега липсва в мозайката, колко и усилия да полага Брюксел в тази посока.
Самият Тръмп преди време открито заяви, че Европейският съюз е създаден за да „прецаква“ САЩ и като цяло е „много гаден“.
„Европейският съюз е в много отношения по-гаден от Китай. Те обаче ще отстъпят много. Само гледайте. Имаме всички карти. Те се отнасят с нас много несправедливо“, каза той, след като издаде заповед за понижаване цените на рецептурните лекарства в САЩ.
В началото на месеца
ЕС отложи с 90 дни прилагането на набор от контрамита срещу САЩ
заради 25% мита, наложени от Тръмп върху износа на стомана и алуминий от блока. Този ход дойде, след като президентът на САЩ намали така наречената си реципрочна ставка върху повечето износи от ЕС на 10% от 20% за същия период от време. Тръмп също така наложи 25% мито върху автомобили, както и върху някои части.
Брюксел се умори да предлага тръговски възможности на САЩ, като например нулеви тарифи върху вноса на промишлени стоки и да купува повече американски втечнен газ. Затова миналата седмица обяви, че държавите членки обмислят да ударят 95 милиарда евро от американския износ с допълнителни мита, ако текущите търговски преговори с администрацията на Тръмп не дадат задоволителен резултат. Тези преговори, които се водят и в момента, не са дали резултат и вероятно ще продължат и следващите седмици.
В същото време Тръмп заплаши, че ще продължи с плановете си за
налагане на високи мита за полупроводници и фармацевтичен внос,
както и с действия срещу филмите и части за самолети.
Най-неочаквано обаче той заяви миналата седмица, че е готов да се срещне с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Досега той избягваше такава среща, въпреки огромните усилия на екипа на председателката. Двамата разговаряха за кратко по време на погребението на папа Франциск, но официална среща, на която да обсъдят как Брюксел и Вашингтон ще си партнират в бъдеще, все още не е планирана. В същото време американският президент е уверен, че ЕС отчаяно се стреми към сделка със САЩ.
Надеждите са, че има шанс Тръмп да се вразуми, както се случи с мерките срещу Великобритания и Китай. В противен случай ЕС вече е подготвен да му отговори.