От „Династия” до „Сексът и градът”: сериалите с най-добра мода

Всеизвестно е, че от няколко десетилетия насам, телевизионните филми пленяват зрителите не само с добрия си подбор на актьори, сценарий и операторска игра, но и с безупречната си мода. Нещо повече – някои персонажи като Кари Брадшоу, Алексис Колби и Фран Файн даже вдъхновяват цели поколения с дръзката си визия, уникален стил и гардероби, пълни с висша мода. Разказваме ви кои са 9-те най-знакови сериали, коренно повлияли и променили света на модата:

            1.  „Династия” (1981-1989)

„dinastiya 1981 1989

Дълги рокли, големи прически и още повече драма. Вкусът на Алексис Колби-Карингтън (Джоан Колинс) към Mugler, Valentino и безупречната работа на моделиера Нолан Милър определено променят света на модата и телевизионните сериали. Всеки скандал, трагедия и щастлив повод са белязани с невероятни тоалети, скъпи бижута и софистицирана визия. „Династия” не само ни показва апогея на висшата мода, той я и използва и като оръжие.

            2.  „Абсолютно съвършени” (1992-2012)

Британските телевизионни героини Едина (Дженифър Сондърс) и Патси (Джоана Лумли) живеят в шикозен свят, изцяло преобразен от Lacroix, Gaultier, Westwood и с добавена щипка хаотична енергия. А техните тоалети – също както техните характери – ясно „крещят” дързост, нахалство и безпардонност. Всяка сцена служи като напомняне, че истинският стил не се дължи само на отношението, но и на правилно подбрания гардероб.

            3. „Гувернантката” (1993-1999)

„guvernantkata 1993 1999

Сериалът, чрез който се прочу актрисата Фран Дрешър, показа, че всеки коридор може да се превърне във важен моден подиум. Дизайнерът на костюми Бренда Купър направи модата в ситкомите на 90-те години незабравима благодарение на животинските принтове и текстилните шедьоври на Moschino и Chanel. Нещо повече – „Гувернантката” демонстрира, че комедията и висшата мода могат да вървят идеално ръка за ръка.

            4. „Сексът и градът” (1998-2004)

Едва ли има друг толкова революционен сериал като „Сексът и градът”, променил из основи света на модата, Ню Йорк и феминизма. Само гардеробът на Кари Брадшоу (Сара Джесика Паркър) може да напълни цял музей с Manolo Blahnik, Chanel, Galliano и Dior. Главната заслуга е на Патриша Фийлд, която – от глава до пети – преобразява Кари Брадшоу, Миранда Хобс (Сития Никсън), Шарлот Йорк (Кристин Дейвис) и Саманта Джоунс (Ким Катрал) в истински модни икони. Нейната мода не само е култова, но и става част от модната история.

            5.  „Грозната Бети” (2006-2010)

„groznata beti 2006 2010

Американската версия на популярния колумбийски сериал от края на 90-те години на миналия век ни представя един по различен подход към модата. Вилхемина Слейтър (Ванеса Уилямс) – главният антагонист в сериала – е облечена винаги изрядно и стилно с дрехите на Alaïa, McQueen и Gucci, докато в същото време ексцентричните и несъответстващи тоалети на Бети Суарес (Америка Ферера) също успяват да оставят своя моден отпечатък в света на телевизионното изкуство.

            6.  „Клюкарката” (2007-2012)

Едва ли е случайност, че в един от най-популярните тийн сериали модата също не е забравена. Стилът на Блеър Уолдорф (Лейтън Мийстър) е изцяло дамски, залагайки главно на текстилните шедьоври на Valentino и Oscar de la Renta, междувременно най-добрата ѝ приятелка Серина ван дер Удсън (Блейк Лайвли) предпочита по-разчупената и неангажираща визия на Gucci и Balmain. Разбира се, присъствието на финансовите възможности и висшата модата едва ли изненадват някого, тъй като и двете момичета живеят в Горен Ийст Сайд (Upper East Side) – най-елитната част на Манхатън.

            7.  „Шитс Крийк” (2015-2020)

„shits krijk 2015 2020

Гардеробът на Мойра Роуз (Катрин О’Хара) реално служи като изложба на модния авангард. Затова не е чудно, че в него човек може да открие модели на Comme des Garçons и Balenciaga. Латекс, пера, безбройно много перуки, героинята на канадската актриса, въпреки че загубва семейното богатство и страда редом с децата и съпруга си, продължава да се облича така, все едно всеки момент ще получи престижна филмова или модна награда, вместо да се опитва да възвърне загубеното си финансово състояние в малко и забутано канадско градче.

            8.  „Поза”  (2018-2021)

Шикозни балове, висша мода от 80-те и 90-те години, Mugler, Gaultier и Versace – всичко това участва в представянето на африканските, латино и ЛГБТ общности в Ню Йорк в края на миналия век. Сякаш сериалът не бе създаден, за да се проследят мечтите, терзанията и културата на тези изброени общности, а за да отдаде почит на ретро модата и синергията, която тя създава по време на разкошните и изискани бални събития.

            9.  „Зловеща семейна история: Хотел” (2015-2016)

„zlovestha semejna istoriya hotel 2015 2016

Тук култовата звезда Лейди Гага се превъплътява в образа на графиня Елизабет. И именно като графиня американката е облечена в заслепяващи тоалети на Gucci, които успяват и да отдадат почит на изминалия Златен век на Холивуд. „Зловеща семейна история: Хотел” също е мястото, където всеки коридор се превръща в моден подиум, а всеки вход – в модна редакция. Телевизионните серии успяват да покажат, че модата и хорърите също могат да вървят ръка за ръка. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст