Тръмп обвини Южна Африка в геноцид на бели фермери, но южноафриканцският президент отхвърли твърденията му

Тръмп и Рамафоса

В извънредна среща в Овалния кабинет президентът Доналд Тръмп притисна южноафриканския си колега Сирил Рамафоса да защити белите африкански фермери от насилие, съобщава Washington Post.

Рамафоса и неговият екип признаха проблема с насилието, но подчертаха, че то е широкоразпространено и не е насочено само срещу белите хора. Те отхвърлиха твърдението на Тръмп, че правителството е отговорно за убийствата на бели фермери. Този разгорещен разговор, излъчен на живо, подчерта различния поглед на Тръмп върху предизвикателствата в Южна Африка.

Напрежението около темата за африканците ескалира през последните месеци, като американският президент дори експулсира посланика на Южна Африка.

Според официалните данни е имало 12 убийства във ферми между октомври и декември 2024 г., които са малък фрагмент от 6953-те убийства в страната за същия период. Южна Африка е с едни от най-високите нива на убийства в света.

След срещата Рамафоса заяви пред репортери, че разговорите са минали „много добре“ и смята, че Тръмп го е чул.

Неотдавна САЩ предоставиха бежански статут на бели южноафриканци, който администрацията на Тръмп е спряла за други групи по света.

Фокусът му върху белите африканци се засили през последните месеци след влизането в сила на закон, който позволява на южноафриканското правителство в някои случаи, да експроприира земя без обезщетение. Ръководителите на страната го определиха като инструмент за премахване на наследството от апартейда, но Тръмп смята, че той дискриминира белите фермери.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст