Инициативата „Компас за конкурентоспособност на ЕС“ е стратегия за развитие

заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов

Положително е мнението за инициативата “Компас за конкурентоспособност на Европейския съюз”, представена от Европейската комисия през януари тази година. Това обяви заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов по време на заседание на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове в парламента. По неговите думи инициативата представлява стратегическа рамка с дългосрочна визия, върху която ще се изградят редица тематични политики и нормативни документи.

Икономическият заместник-министър посочи, че в компаса са предвидени пет хоризонтални мерки – опростяване на регулациите, премахване на бариерите в рамките на единния пазар, достъпът до финансиране, развитие на уменията и качеството на работата и координиране на политиките.

Работата по инициативата тепърва започва, като се очаква да продължи поне пет години, тъй като става дума за структурен документ с ключово значение за бъдещото развитие на Европейския съюз.

Сред ефектите от инициативата са насърчаването на изчислителния капацитет и развитието на изкуствения интелект, създаване на Фонд за конкурентоспособност и други. Значително внимание се обръща и на подкрепата за иновациите, както и на необходимостта от опростяване и модернизация в областта на обществените поръчки, включително възможността за провеждане на общи процедури и предоставяне на предимство за европейските компании. Заместник-министър Барбалов отбеляза, че по този начин ще се улесни достъпът на българските фирми до по-широкия европейски пазар.

Сред ключовите приоритети на инициативата е

развитието на иновации чрез нови технологии, изкуствен интелект и авангардни материали,

с цел повишаване на конкурентоспособността на Европа. Важна тема е и създаването на съвместна пътна карта за постигане на декарбонизация без компромис с икономическата устойчивост.

Допълнително се поставя акцент върху необходимостта от намаляване на прекомерната зависимост от внос не само на енергоносители, но и на други стратегически суровини, като например литий, използван за производството на батерии.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст