България и Узбекистан имат важна роля в свързаността между Европа и Азия, подчерта Радев

правителство, Мъчителна епоха, Радев, оставка

Президентът Румен Радев подчерта важната роля на България и Узбекистан за свързаността между Европа и Азия чрез Транскаспийския транспортен коридор. Това стана по време на пленарните разговори между двете делегации в рамките на официалното посещение на държавния глава в Узбекистан, където беше посрещнат от узбекския си колега Шавкат Мирзийоев.

Радев отбеляза стратегическото значение на България като страна с развити черноморски пристанища и гранична линия с Турция – една от най-натоварените в света. Той поздрави Мирзийоев за амбициозната програма за развитие „Узбекистан 2030“ и постигнатите резултати от провежданите реформи.

Президент изтъкна дългогодишните приятелски отношения между двете държави, отбелязвайки, че родният му град Хасково е побратимен с Ташкент. Според него двустранното сътрудничество има голям потенциал в сферите на енергетиката, транспорта, инвестициите, високите технологии, строителството и селското стопанство. В българската делегация участват представители на компании от всички тези сектори.

Радев изрази подкрепа за стремежа на Узбекистан да развива ядрена енергетика и посочи дългогодишния български опит в тази област. Той очаква ползотворни резултати от предстоящия бизнес форум между представители на двете страни.

По-късно през деня Радев и Мирзийоев ще подпишат съвместно изявление за засилване на политическия диалог и сътрудничеството в различни области, както и програма за сътрудничество между външните министерства за периода 2026–2027 година. Ще бъде подписан и меморандум за разбирателство между общините София и Ташкент.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Притеснява ли ви рекордният за последните 10 години у нас бюджетен дефицит?

Подкаст