Създателят на играта Fortnite – американската компанията Epic Games, е постигнала споразумение със Samsung по антитръстовото дело, заведено миналия септември, според съдебен документ. В иска се твърдеше, че Samsung е работила с Google, за да блокира по подразбиране конкурентни магазини за приложения на своите устройства.

„Прекратяваме съдебното дело срещу Samsung след проведени разговори между страните“, съобщи изпълнителният директор на Epic – Тим Суийни, в публикация в социалната мрежа X.
Той добави: „Благодарни сме, че Samsung ще се заеме с притесненията на Epic.“
В иска Epic твърди, че функцията на Samsung „Auto Blocker“, която блокира изтегляния извън Google Play Store и Samsung Galaxy Store, представлява координиран опит за ограничаване на конкуренцията в разпространението на приложения.
По онова време Google нарече съдебното дело на Epic „неоснователно“.

„Производителите на Android устройства са свободни да предприемат свои собствени мерки за защита на потребителите.“
От Samsung също заявиха, че възнамеряват да „оспорват енергично безпочвените твърдения“ на Epic Games.

Споразумението идва почти година след като Epic пусна собствен мобилен магазин за приложения, чрез който разпространява както свои, така и заглавия от други компании.
Преди да съди Samsung, Epic спечели отделно антитръстово дело срещу Google през 2023 г., в което твърдеше, че практиките на Google с Google Play представляват незаконен монопол. Съдията нареди на Google да отвори магазина си за конкуренция, въпреки че решението по обжалването на Google все още не е излязло.









