Печалбата на „Инвестбанк“ за първото тримесечие е 12.16 млн. лева

Ibank 19.08 Инвестбанк сграда

Печалбата на „Инвестбанк“ АД за първото тримесечие е 12.16 млн. лева. Това показват данните от Българската народна банка. В резултат от оперативната си дейност през 2024 г. дружеството отчита положителен финансов резултат след данъчно облагане в размер на 55.43 млн. лева. През 2023 г. печалбата на банката е била 60.37 млн. лева.

„Инвестбанк“ е универсална търговска банка, притежаваща пълен лиценз за извършване на банкови услуги в страната и чужбина.

Общият нетен оперативен доход в края на март е в размер на 27.11 млн. лева.

Приходите на банката от лихви възлизат на 27.57 млн. лева, а тези от такси и комисиони са 11.95 млн. лева.

Разходите на „Инвестбанк“ за лихви през първото тримесечие са за 9.02 млн. лева, а за такси и комисиони са платени 1.37 млн. лева.

От банката отчитат и административни разходи за 8.93 млн. лева.

Активите на „Инвестбанк“ в края на март са в размер на 3.62 млрд. лева.

Собственият й капитал възлиза на 435.87 млн. лева.

Банката е отпуснала кредити и аванси в общ размер на 2.12 млрд. лева, като 1.04 милиарда са в лева, а 1.05 милиарда  – в евро. Приходите й от лихви възлизат на 23.56 млн. лева.

Нефинансовите предприятия са били най-активни при търсенето на кредити от банката. Те са получили общо 1.48 млрд. лева. По-голямата част от тях са в лева – 800.78 милиона, а 663.48 милиона са в евро.

Домакинствата са изтеглили заеми в общ размер от 247.34 млн. лева. От тях 164.44 милиона са левови заеми, а 82.9 милиона  – в евро. Кредитите, обезпечени с жилищен имот, са за 165.42 млн. лева, а потребителските заеми – за 149.75 млн. лева.

„Инвестбанк“ е привлякла общо депозити за 3.14 млрд. лева,

Според проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване (ДОО) пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

като от тях 2.15 милиарда са в лева, а 947.42 милиона  – в евро. Разходите на банката за лихви по тези влогове възлизат на 8.82 млн. лева.

Прави впечатление, че домакинствата са най-големият спестител в  банката. По техни влогове са внесени общо 1.7 млрд. лева. От тях 941.84 милиона са в левови депозити, а 722.11 милиона  – в еврови влогове. За това свое вложение домакинствата са получили приходи от лихви за 4 .2 млн. лева.

Нефинансовите предприятия са внесли в „Инвестбанк“ по депозити общо 942.97 млн. лева. От тях 759.33 милиона са левови, а 173.19 милиона  – еврови влогове.

Инвестбанк“ ива двустепенна система на управление. В Надзорния съвет влизат Петя Иванова Баракова-Славова – председател, „Феста холдинг“ AД и Пенчо Стоянов Черкезов.

В Управителния съвет са Светослав Руменов Миланов – председател и изпълнителен директор, Живко Иванов Тодоров – заместник-председател и изпълнителен директор, Мая Иванова Станчева – изпълнителен директор, и Недьо Янков Тенев – изпълнителен директор.

Петя Славова Инвестбанк

Най-голям акционер в „Инвестбанк“ е „Феста Холдинг“ АД – член на Надзорния съвет на банката, с дял от 83.80% от капитала. Петя Иванова Баракова-Славова – председател на Надзорния съвет, притежава 10.68%, а други фирми и индивидуални инвеститори контролират 5.52% от акциите с право на глас.


Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст