Столичната община предлага меморандум за сътрудничество за парк „Витоша“

природен парк

Столичната община предлага Меморандум за сътрудничество за развитието на природен парк „Витоша“ с цел възстановяване и модернизация на лифтовете, подобряване на достъпа до планината и изграждане на устойчива природосъобразна инфраструктура.

Документът е адресиран до ключови държавни институции и заинтересовани страни, сред които са Министерският съвет, Министерството на земеделието и храните, Министерството на околната среда и водите, Министерството на младежта и спорта, Изпълнителна агенция по горите, Дирекция „Природен парк Витоша“ и „Витоша Ски“ АД.

С предложението за този Меморандум Столична община затвърждава водещата си роля в координацията между институциите и собственика на съоръженията с цел трайно решаване на казуса с лифтовете, който през годините предизвиква сериозен обществен интерес.

„Само с общи усилия можем да върнем Витоша на софиянци“, обяви кметът на София Васил Терзиев.

В рамките на меморандума Столичната община ще поеме конкретни ангажименти за реализиране на поставените цели и подобряване на достъпа до Витоша, а по-конкретно:

1. Ще осигури изготвянето на Подробни устройствени планове за сервитутите на трасетата на лифтовите съоръжения на територията на Природен парк „Витоша“;

2. Ще осигури изграждането на нова начална станция на Симеоновския лифт и развитие на необходимата пътна инфраструктура;

3. Ще изгради интермодален хъб с паркинг, който да служи като начална точка за достъп до планината и да обединява различни видове транспорт;

4. Ще координира взаимодействието между институциите и ще осигурява административна и експертна подкрепа;

5. Ще гарантира прозрачност и обществен диалог при изпълнението на всички етапи от проекта.

Документът съдържа и конкретни ангажименти и за всяка страна, които са вписани в меморандума. Сред тях са „Витоша Ски“ АД, отделните министерства, Изпълнителната агенция по горите; дирекция „Природен парк Витоша“ и Министерският съвет.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст