Вашингтон е единственият голям град в света без триумфална арка, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп. Затова, каза той, ще бъде построена арка до моста Арлингтън, срещу Мемориала на Линкълн. Тя, отбеляза американският президент, „ще надмине всички останали“.
„Ще изглежда като парижката арка. Но честно казано, новата арка, която Винс Хейли, директор на Съвета за вътрешна политика на САЩ ще построи, ще бъде далеч по-добра от тази, поръчана от Наполеон Бонапарт. Тя просто ще я засенчи“, каза президентът Тръмп по време на реч в Белия дом, която беше излъчена по Fox News.
Доналд Тръмп отбеляза, че Винс Хейли е бил изумен от дизайна на триумфалната арка, която президентът му е показал: „Винс дойде един ден и очите му бяха просто възхитени. Искам да кажа, той не можеше да повярва колко е красива.“
Проектът е насрочен да съвпадне с 250-годишнината от независимостта на САЩ през 2026 година.
Американският президент представи плановете за изграждане на арката на спонсорите на вечеря в средата на октомври. Според CNN, президентът Тръмп е разработил проекта сам и „е участвал във всяка стъпка от процеса“. Телевизията съобщи, че проектът на арката е изготвен от архитекта Никола Лео Шарбоно от Harrison Design.










