Френското правителство е изправено пред два вота на недоверие заради споразумението ЕС–Меркосур

Френското правителство е изправено пред два вота на недоверие заради споразумението ЕС–Меркосур

Френското правителство на премиера Себастиен Льокорню ще бъде изправено пред два вота на недоверие в Националното събрание. Те са внесени от „Национален сбор“ на Марин Льо Пен и от крайнолевите „Непокорна Франция“, които негодуват срещу позицията на управляващите за споразумението за свободна търговия между Европейския съюзи държавите от Меркосур, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Вотът идва на фона на напрежение в парламента, където договорът между ЕС и южноамериканските страни – Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай, предизвиква остър политически спор. Макар сделката да бе одобрена на ниво ЕС, Франция гласува против, като аргументът ѝ е защита на местното земеделие.

Френските фермери предупреждават, че евтин внос от Южна Америка ще причини щети на европейските стопанства и ще подбие цените. Лявата опозиция обвинява президента Еманюел Макрон, че не е защитил селското стопанство, а крайната десница твърди, че националният интерес е пренебрегнат. Наблюдатели очакват, че вотовете няма да свалят правителството.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст