Румен Радев получи покана от Тръмп да участва в Съвета за мир

Румен Радев получи покана от Тръмп да участва в Съвета за мир

Президентът в оставка Румен Радев получи писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп, в което се отправя покана България да се присъедини към новосъздадения Съвет за мир. Предложението на Тръмп е Радев да бъде представител на страната ни в бъдещата организация, съобщават от прессекретариата на президентството.

Съветът, оглавяван от Тръмп, първоначално беше замислен като ограничен кръг от световни лидери, които да наблюдават прилагането на плана за прекратяване на огъня в Газа. Стопанинът на Белия дом покани редица световни лидери да се присъединят, като дори заплаши френския президент Еманюел Макрон с 200% мита върху шампанското, ако не се включи.

В отговор на поканата Румен Радев е изразил надежда, че оказаната от Доналд Тръмп подкрепа ще доведе до постигането на устойчиви мирни решения в Газа и в глобален план. В него той прави преглед и на актуалната политическа обстановка в страната ни: подадени оставки от правителството след многохилядните протести в цялата страна и от самия него от президентския пост. Той изразява очакването си, че в близко бъдеще България ще има необходимата устойчива институционална среда за продължаване на ползотворното си сътрудничество със САЩ в интерес на общите усилия за запазване на мира и сигурността.

Междувременно стана ясно, че Конституционният съд ще проведе заседание в петък (23 януари) от 10:00 часа по повод внесената в него оставка на президента. Докладчик по делото е съдия Павлина Панова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст