Служебният министър на земеделието и храните Иван Христанов обяви, че разпорежда закриването на веригата „Магазини за хората“, като целта е да се ограничат загубите за държавата. По думите му от предвидените 10 млн. лева вече са изразходвани около 2 млн., а останалите средства ще бъдат върнати в бюджета.
Христанов подчерта, че още от създаването си инициативата е била компрометирана заради връзка с „известна фигура, санкционирана по закона „Магнитски“, което е нанесло сериозен репутационен удар върху проекта. По думите му финансовите резултати също са слаби – при планирани приходи от близо 1,5 млн. лева за първите три месеца са реализирани едва 420 хил. лева, докато възнагражденията на няколко служители са достигнали общо 170 хил. лева.
Министърът на земеделието заяви, че държавата трябва да действа в интерес на гражданите и в рамките на закона, а не „на повикване“.
„Нямаше как да убедим хората, че държавата може да продава боб и русенско варено, докато в същото време петното е, че идеолог на цялата инициатива е човек, който за миналата година е летял 33 пъти от Дубай с частен самолет“, подчерта той.
Христанов отбеляза, че анализът на бъдещите цели също показал несъстоятелност – заложените обороти от 37 млн. лева за 2026 г. и над 100 млн. лева за 2027 г. не изглеждат реалистични. По думите му бизнес планът е изготвен по-скоро, за да оправдае разходването на бюджетни средства.
Земеделският министър постави под въпрос и идеята държавно дружество да търси външен инвеститор, като подчерта, че принципно държавата не трябва да се занимава с търговска дейност. Според него ниските цени се постигат чрез конкуренция, а социалната подкрепа трябва да идва чрез целеви програми, а не чрез държавни магазини.
Той допълни, че държавата следва да участва в икономиката основно в стратегически сектори като инфраструктура или национална сигурност. В края на изявлението си Христанов съобщи, че ще бъде проверено защо изпълнителният директор на дружеството е подал оставка още преди официалното решение за закриването.
„Изключително озадачаващо е, че още в 8:17 ч. изпълнителният директор депозира оставката си, при положение че това решение беше дискутирано в изключително затворен кръг“, каза той. По думите му вече е започнала и „кална кампания“ срещу него, която по думите му е свързана с прекратяването на управлението на дружеството.












