Представители на Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на ЕС одобриха текста на споразумение, което регулира ускоряването на депортациите от ЕС и увеличава техния брой, както и позволява депортирането на мигранти в специални центрове извън блока. Според Politico, споразумението подлежи на ратифициране от Европейския парламент и Съвета на ЕС, а новите правила се очаква да станат част от цялостна миграционна реформа, която влиза в сила на 12 юни.
Споразумението ще помогне на ЕС да си възвърне контрола върху „кой идва в ЕС и кой е принуден да го напусне“, коментира документа комисарят по миграцията Магнус Брунер. Според Евростат, само 27% от мигрантите в момента получават отказ за убежище. „От години Европа изпраща възможно най-лошото послание: дори и да не сте имали право да останете, има голяма вероятност нищо да не се случи. Тази ера е към своя край“, заяви френският евродепутат Франсоа-Ксавие Белами.
Критиците на споразумението посочват евентуално влошаване на положението с правата на човека в Европейския съюз. Говорителят на Зелената партия Мелиса Камара смята, че споразумението въвежда „правен арсенал, който обслужва ксенофобска идеология“.
Инициативата за затягане на миграционните закони идва от група държави,
водени от Австрия, Дания, Германия и Гърция. Ключова разпоредба на документа призовава за депортиране на мигранти в специални центрове в осем до десет държави извън блока. Преговорите с тези държави все още продължават. Според Politico, те включват Казахстан и Узбекистан.








