„Нека си пожелаем всяко едно училище да има химн, да имат децата чувство за принадлежност, никога да не забравят училището“. Това свое желание сподели кметът на София Васил Терзиев, след като присъства на празничния концерт „Светилник 2025–2026: Че какво без песен е светът“, с който беше отбелязан финалът на петото издание на националната инициатива на „Музикаутор“ за даряване на училищни химни.
Терзиев коментира, че училищният химн може да бъде важна част от общото усилие за изграждане на усещане за отговорност – към училището, към града и към държавата. Той отбеляза, че подобна връзка не се създава само в класната стая, а чрез преживявания, споделени символи и общи ценности, които остават в паметта.
Васил Терзиев подчерта и ценностите, които училищните химни предават – любов, отговорност, взаимност и вяра в силата на общността.
По време на празничния концерт „Светилник“, с който традиционно се закрива всяко издание инициативата на „Музикаутор“ на голямата сцена на Народния театър „Иван Вазов“, кметът връчи
на директора на 97. СУ „Братя Миладинови“ – Мариана Георгиева – сертификат за дарение на училищния химн „Успехът се крие в теб“, създаден по музика и текст на Венелина Миланова и аранжимент на Щерион Пилидов.
По време на празничната вечер бяха изпълнени девет нови училищни химна – всеки от тях създаден специално за конкретна училищна общност, с нейния дух, история и мечти.
Сред училищата в тазгодишното издание бяха две столични училища – освен 97. СУ „Братя Миладинови“ – 45. ОУ „Константин Величков“. Останалите седем училища с дарени химни са:
Основно училище „Христо Ботев“ от Благоевград
Средно уличище „Любен Каравелов“ от Копривщица
Средно уличище „Д-р Петър Берон“ от Костинброд
Основно училище „Неофит Рилски“ от село Горно Драглище, община Разлог
Средно училище „Отец Паисий“ от Самоков
Творческото училище – НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ от Бургас
Първата българска гимназия в украинския град Бесарабия – Болградската гимназия „Георги С. Раковски“, която има близо 170-годишна история.

От началото на инициативата през 2021 г. досега в семейството на „Светилник“ са включени повече от 31 000 ученици, над 2 300 учители от 20 населени места, повече от 190 автори, както и пет випуска от факултета „Екранни изкуства“ на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, участвали в създаването на видеата към химните.
„Светилник“ се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката и Министерството на културата, с партньорството на БНТ, БТА, БНР, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, Народния театър „Иван Вазов“ и с подкрепата Столична община.









