Конституционният съд сложи точка по въпроса с присъединяването ни към „Съвета за мир“

КС сложи точка по въпроса с присъединяването ни към "Съвета за мир"

С единодушно решение Конституционният съд отмени решението, с което 51-то Народно събрание задължи Министерския съвет да внесе за ратификация договора за присъединяването на България към “Съвета за мир” на американския президент Доналд Тръмп. Докладчик по делото е съдия Галина Тонева.

Припомняме, че решението беше оспорено от служебното правителство на Андрей Гюров. В искането си до Конституционния съд от кабинета на премиера Гюров изтъкнаха, че решението е противоконституционно, тъй като с него парламентът изземва функциите на изпълнителната власт.

В днешното си решение, Конституционният съд заявява (и то не за пръв път), че парламентът не може с решенията си да навлиза в компетентността на други държавни органи. Той констатира и че с решението си за “Съвета за мир” парламентът е надвишил собствената си компетентност и е нарушил принципите на разделение на властите.

“Правомощието на законодателя да ратифицира международни договори не го овластява чрез свои решения да задължава Министерския съвет да внесе законопроект за ратификация”, пише Конституционният съд.

Конституционните съдии откриват и още едно превишение на правомощията – то е в частта от решението на парламента, с което се възлага на министъра на външните работи да обнародва в “Държавен вестник” Закона за ратификация в 15-дневен срок от датата на влизането му в сила. Така се навлиза в правомощията на президента, тъй като само той може да обнародва законите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст