Вицепремиерът Иво Христов потвърди по време на парламентарния контрол, че за три години различни правителства са натрупали задължения към Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна в размер на близо 5 милиона щатски долара. Това представлява членския ни внос, който съгласно Устава дължим, независимо ограничения характер на участието ни в научната организация. Христов припомни, че през април 2022 г. тогавашният министър на образованието и науката Николай Денков е замразил участието на България в Института, но това решение не е променило същественото обстоятелство – дължимите вноски за периода от 2023 г. до 2025 година.
Иво Христов припомни, че България инвестира в членството си в Института вече близо 70 години и през него са преминали над 500 български учени. Освен това и понастоящем в него работят 26 български учени.
„България продължава да присъства на хартия като член на Института, но не осигурява средствата, необходими за покриване на разходите, свързани с пребиваването и дейността на своите изследователи, които въпреки всичко продължават да изпълняват своята дейност. На този етап Република България продължава да се намира в особената ситуация на ограничено членство в Института“, обясни Иво Христов. Той изрази своето убеждение, че България има интерес да възстанови пълноценното си членство в Института, тъй като в него са се обучавали повечето специалисти в българската ядрена наука и енергетика.
„Волята е налице, остава въпросът с бюджета, за чието решаване ще работим„, даде уверение вицепремиерът.
Преди това, поставяйки въпроса си, депутатът от „Възраждане“ Ангел Янчев поясни, че за последните пет години на пълноценното ни членство научното оборудване, поръчано от Обединения институт за ядрени изследвания в България е на стойност 1.6 млн. щатски долара.
Той припомни и че през ноември 2021 г., когато у нас се провело заседание на Финансовия комитет на Обединението за ядрени изследвания на тържествения финал на събитието почетен гост бил тогавашният президент Румен Радев, който изразил признателност към ръководителите на програмите и менторите от Института за техните усилия и професионализъм при подготовката на младите ни учени и съхранянето на научния потенциал на България.












