Мирчев смята, че позицията на Радев за Украйна цели привличане на русофилски вот

Русия, Полицията беше умишлено изтеглена, за да се опорочи протестът, заяви Ивайло Мирчев, Няма пряка заплаха за България от войната в Иран, е заключението след Съвета по сигурността, Според Мирчев от ПП са допуснали голяма политическа грешка с напускането на парламентарната група

Съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев обвини премиера Румен Радев, че променя позицията си по отношение на „Коалицията на желаещите“ с цел да привлече русофилски настроени избиратели преди президентските избори. Според него разминаването между изявленията на премиера и действията на външния министър Велислава Петрова създава объркване относно външнополитическия курс на страната.

Повод за критиките стана подписаната в Киев декларация в подкрепа на Украйна, ден след като Радев обяви в Париж, че България няма да участва в „Коалицията на желаещите“. По-късно депутатът от „Прогресивна България“ Явор Гечев заяви, че документът има декларативен характер и не променя позицията на правителството, което няма намерение да се присъединява към инициативата или да предоставя допълнителна финансова помощ на Украйна.

Критики към противоречивите послания отправиха и представители на ГЕРБ и „Продължаваме промяната“. Георг Георгиев заяви, че кабинетът води двойствена политика, а Николай Денков определи ситуацията като пример за сериозно разминаване между думите и действията на изпълнителната власт.

По темата се изказа и министърът на отбраната Димитър Стоянов. Той подчерта, че България не е променила външнополитическия си курс и подкрепя дипломатическото решение на войната. Според него участие в „Коалицията на желаещите“ може да бъде обсъждано едва при трайно прекратяване на бойните действия, а увеличаването на военната помощ не е път към постигането на мир.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст