Миналата седмица авторитетното издание "Уолстрийт джърнъл" посочи България като една от страните с най-благоприятни данъчни ставки в света.
Може би затова и родните управляващи вчера подхвърлиха една хуманна идея, а именно- нашите пенсионери да не стоят настрани от данъчния рай, а да вземат с пълна сила да се включат в него. Така де, всички черпим с пълни шепи от данъчния рог на изобилието, що и възрастните хора да не се присъединят с пълна сила към нас.
Както обикновено, и новата идея за така наречения "пенсионерски данък" бе подхвърлена небрежно, ей така между другото на вчерашния Съвет по пенсионната реформа към вицепремиера Ивайло Калфин. Съобщи я съветникът на министъра Николай Николов, с традиционния вече мотив, че така било в много страни от ЕС. Идеята е въвеждането на 10% данък върху пенсията на работещите пенсионери по трудов и граждански договор.
Интересно е, че подобно предложение не е залегнало нито в правителствената програма, нито в което и да е официално становище на управляващите. Но, едва ли това трябва да ни учудва особено. Та нали точно по този начин бе прокарана изненадващо и скандалната идея за местенето на парите от частните пенсионни фондове в НОИ. Сега, обаче управляващите пипат по-внимателно, небрежно подхвърлят идеята да проверят каква ще е реакцията. Ако се вдигне много шум, ще се отрекат, някакъв там съветник я лансирал, не е наша.
Но пък, ако се върнем малко назад във времето, по подобен начин Симеон Дянков вкара и "данък лихва"- изненадал се човекът, че у няма такъв и хоп, лихвите по влоговете ни олекнаха с едни 10%. Така че, драги пенсионери, стягайте коланите и току-виж скоро ви посрещнем с "добре дошли" в нашия "данъчен рай".















