"България ще защити своите интереси при създаването на бъдещия европейски Енергиен съюз", увери вицепремиерът Меглена Кунева, която участва в заседание на Съвет "Общи въпроси" в Брюксел, подготвящ срещата на европейските лидери.
Тя изтъкна, че успех за страната ни е, че в заключенията на Европейския съвет ще залегне специална бележка за ускоряване изграждането на инфраструктурата и газовите връзки, в която изрично се споменават Централна и Югоизточна Европа. С тази бележка се признава приносът на Групата на високо равнище за региона, която се събра през февруари в София и обсъди възможността за изграждане на газов хъб в България.
Кунева посочи още, че страната ни е дала ясна заявка, че ако този текст не е залегнал в заключенията, е можело да не подкрепи текста. Тя допълни още, че на срещата на върха ще продължи да се обсъжда дали Европейската комисия да има възможност да прави проверки на енергийните договори между държавите и частни компании. България настоява това да може да се случва, но все още има страни, които са против.
Вицепремиерът коментира, че създаването на общ Енергиен съюз е много важно за България, която се намира в периферията на ЕС. Съюзът внася над 53% от енергията си на стойност над 400 млрд. евро годишно. "Имаме 28 пазара и разходите ще намалеят, ако преминем към взаимосвързан единен пазар", коментира Кунева.
Тя посочи, че България е защитила своето искане в регламента за инвестиционния фонд, известен като плана "Юнкер", да има баланс между сфери на проекти и между държавите членки. Окончателното решение ще бъде взето в четвъртък на срещата на върха.
Кунева подчерта още, че по време на двустранните си срещи в рамките на съвета е поставила отново въпроса за българското членство в Шенген. "С представители на политическите групи в Европейския парламент обсъждаме вероятността институцията да излезе отново с декларация, която подкрепя българското членство", обясни тя.









