От 1 април приемът в болница ще става само с лична карта

Официално откриване на ново Спешно приемно отделениев Университетската АГ болница „Майчин дом”

От 1 април приемът в болница или напускането на лечебно заведение ще става само след представяне на документ за самоличност.

От началото на месеца хоспитализациите и дехоспитализациите на всички здравно осигурени граждани ще се вписват в единна регистрационна система, съобщават от Националната здравноосигрителна каса (НЗОК). Ако са извършени медицински дейности за пациенти, за които няма записи в регистрационната система, болниците няма да получат заплащане от касата.

Приемът в лечебно заведение ще става след представяне на някой от следните документи – лична карта; временни удостоверения, издадени от МВР, при загуба на лична карта; паспорт; моряшки паспорт; удостоверение за пребиваване на граждани на Европейския съюз; карта за постоянно пребиваващ в България чужденец; разрешение за (постоянно) пребиваване; личен документ от стария тип (зелен паспорт).

Новородените и децата под 14-годишна възраст ще се приемат в болница с документ на техния придружител или настойник, като данните ще се вписват ръчно в регистрационната система.

Системата ще обработи данните от личния документ и ще регистрира хоспитализацията, като едновременно ще изпрати информация за това в централното управление на НЗОК и ще провери дали документът е валиден. Системата ще действа по същия начин и при изписване на пациентите.

От здравната каса уверяват, че цялата процедура ще отнема не повече от няколко секунди, а новата система ще позволи прозрачност и повишен контрол върху целесъобразното използване на средствата от здравните вноски на всеки гражданин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст