ВАС даде ход на жалбата на четирите пенсионни компании

Йордан Христосков

На 27 октомври Върховният административен съд (ВАС) даде ход на жалбата на четирите пенсионни компании – "Доверие", "Алианц България", "ДСК-Родина" и "Бъдеще" срещу наредбата за прехвърляне на партиди от частните фондове в държавното обществено осигуряване. Тези дружества държат 60% от пазара, се обръщат към върховния съд с искане за отмяна на наредбата като незаконосъобразен административен акт и незабавно спиране на действието й. Според жалбата актът е издаден в нарушение на закона, тъй като противоречи на негови основни норми и цели.

Спиране на действието на наредбата се налага, за да се избегне настъпването на значителни и непоправими вреди за осигурените и самите компании, посочват пенсионните дружества. Срещу прехвърлянията се обяви категорично и бившият социален министър Йордан Христосков. "Три групи лица няма да получат увеличение на пенсиите си, ако имат неблагоразумието да си прехвърлят партидите от УПФ в НОИ", каза той. "Тези, които са се пенсионирали преди 2004 г., тъй като пенсията им е отпусната, преди да имат вноски в УПФ, и е в пълен размер. Тези, чиято пенсия е определена до тавана, те просто няма как да получат увеличение, защото имат максималната възможна по размер пенсия. Увеличение няма да има и за онези лица, чиято пенсия е минимална. Най-лошото за тези хора е, че за тях няма "обратен билет". Веднъж подали заявление за прехвърляне от УПФ в НОИ, няма предвидена процедура, с която да изтеглят, ако разберат, че са ощетени. Те едновременно губят своите спестявания в капиталовата схема, губят и бъдещите си вноски, които няма да постъпват по индивидуалната им партида, а ще отиват в НОИ и не получават никакво увеличение на пенсията си."

Христов изтъква и проблемът с моралния риск – от тези права ще се възползват хората, които имат изгода. Ще си върнат парите в НОИ хора, чиито натрупвания по индивидуалните партиди са ниски, за да получат по-високи пенсии. "НОИ ще бъде сериозно ощетяван по линията на този морален риск. Цялата система се разстройва от инат", твърди Христосков. Тази сметка в дългосрочен план е тотално грешна – тя е в ущърб на хората и на НОИ.

"Страхувам се, че НОИ ще се превърне във виртуална пирамида, в морален смисъл, не във фискален – ние даваме надежди за по-високи пенсии, а всъщност не можем да ги осигурим", казва експертът.
Междуврменно стана ясно, че КФН търси консултант, който да напише методологията и да участва в стрес тестовете на частния пенсионен бизнес. Резултатите от проверките трябва да бъдат готови до края на август, 2016 г.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята на властта да се гласува само с машини?

Подкаст