Защо всичко у нас е разровено?

ремонт

Масово събиране на незаконни такси от общините в цялата страна установи мащабна проверка по инициатива на Върховната административна прокуратура. Оказа се, че в издадените от тях наредби са пробутани куп административни процедури и местни такси, които нямат законова основа. Първенец, разбира се, е София – в 34 наредби на Столичния общински съвет има текстове, създаващи незаконни административни и финансови тежести за гражданите. Следват Пловдив (30), Варна (21), Бургас (15), Велико Търново (12) и т. н.

Показателна е реакцията на общините – в хода на тримесечната проверка едва три от тях са предприели мерки за отстраняване на нарушенията по собствена инициатива. Други тепърва ще мислят как да заобиколят направените им предписания. И понеже крайният резултат е ясен отсега, прокуратурата е внесла вече 93 протеста в административните съдилища, с които иска незаконните текстове да бъдат обявени за нищожни. Ако това стане, общинарите едва ли ще върнат доброволно парите, които междувременно са потънали някъде. Но пък ще може да бъдат съдени за това, тъй като ще дължат обезщетение за порочните си актове и действия.

Шампион в тази насока е събирането на такси за издаване на "разрешения за разкопаване на улични и тротоарни настилки и вътрешноквартални пространства". Съгласно Закона за устройство на територията такова разкопаване става единствено въз основа на разрешение за строеж. Но понеже такива не се вадят лесно, местните власти си въвеждат разкопаването като платена услуга. Тя не е предвидена в Закона за местните данъци и такси, но те си я въвеждат с наредби. И я остойностяват, както си решат.

Резултатът е налице – в тази държава всеки рови и копае, както си знае. Някои плащат законно, други – незаконно, трети изобщо не плащат, но държавата е разкопана. И тя, и общините, и притежаваните от тях фирми, подопечните концесионери и подизпълнители са истински къртици. Точат яко публични финанси за мърляшки ремонти, крадат те с такси и цени на услуги, не си събират дължимото дори когато са свършили работа (справка – "Топлофикация-София") И най-важното – поддържат перманентно висока степен на разкопаност и разровеност, за да продължава източването.
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Случаят "Баба Алино" ще ни направи ли по-предпазливи, когато купуваме имот?

Подкаст