Атина влезе в балканската борса

Иван Такев - изпълнителен директор на "БФБ-София"

Aтинската фондова борса се присъединява към SEE Link, на която България е създател. След борсите в Белград, Любляна и Баня Лука това е четвъртата институция, която се включва в регионалната платформа за търговия на ценни книжа. Така заедно с трите борси учредителки, SEE Link обхваща вече седем пазара.

"Предвид значимостта на Атинската борса и нейната пазарна капитализация, която възлиза над 32 млрд. евро, присъединяването й към SEE Link e положителен сигнал за по-нататъшното развитие на регионалния капиталов пазар", каза Иван Такев, изпълнителен директор на БФБ-София.

SEE Link e проект, който предприеха борсите в България, Македония и Хърватия – с цел да се създаде регионална инфраструктура за търговия на ценни книжа, регистрирани на тези пазари. Трите борси учредиха обща компания през май 2014 г. със седалище в Скопие. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕВБР) подкрепи първоначалната фаза на проекта SEE Link с грант от 540 хил. евро, с който да се създаде електронна система за извършване на поръчки. Средствата бяха осигурени от ЕБВР чрез финансиране от донорите на Банката през Специален фонд на акционерите в нея.

Успоредно с това участващите борси предоставиха за проекта 80 хил. евро. Системата за поръчки на SEE Link функционално бе завършена в края на март. В началото на април бяха обявени и двата индекса на сини чипове SEE LinX и SEE LinX EWI, които се състоят от десетте най-активно търгувани компании, листвани на трите борси учредители на платформата. SEE Link осигурява достъп за инвеститори и за местни брокери до регионалния пазар, който за момента е с капитализация над 26 млрд. евро, близо 400 фирми са налични за търговия, а 25 инвестиционни посредници и банки изявиха готовност да се свържат с платформата. Разширяването на проекта в региона ще спомогне за интегрирането на локалните капиталови пазари, като осигурява по-ефективен достъп за инвеститори и местни брокери и в същото време позволява на участващите фондови борси да останат независими.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Как се промени качеството ви на живот от началото на 2026 година?

Подкаст