Европейската комисия е поредната официална институция, която направи низходяща ревизия на прогнозите си за икономическия растеж в еврозоната и Великобритания след вота на британците за напускане на Европейския съюз на проведения в края на миналия месец ключов референдум.
Според предварителни оценки на ЕК, представени от европейския комисар по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси пред финансовите министри от еврозоната, Великобритания ще бъде по-силно засегната от решението за Brexit.
Комисията очаква, че общото негативното влияние върху британския брутен вътрешен продукт ще бъде в размер между 1% и 2,5% през 2017-а година. Трябва да се има предвид, че предишните прогнози на ЕК бяха за растеж на британската икономика с 1,8% през тази и с 1,9% през следващата година, което означава, че нейните нови оценки на изключват възможността за рецесия.
В същото време икономическият растеж в еврозоната вероятно ще бъде намален с между 0,2% и 0,5% през 2017 година в резултат на изхода от британския референдум, посочи Московиси на проведената в понеделник среща на Еврогрупата.
През май ЕК прогнозира растеж на БВП в еврозоната с 1,6% през тази и с 1,8% през следващата година.














