Прилича ли премиерът Бойко Борисов на шоумените Доналд Тръмп и Борис Джонсън? И да, и не.
Преди десетина дни Доналд Тръмп похвали "лошото момче" Саддам Хюсеин, че убивал терористи. "Правеше го толкова добре, а не им четеше правата", сервира поредната си груба закачка кандидат-президентът на САЩ. Същото направиха и британците с доклада "Чилкот" за участието на страната в иракската война. Както и с BREXIT, който екскметът на Лондон и нов външен министър Борис Джонсън предизвика с писанията си за абсурда на Евросъюза.
Бойко Борисов също счупи рамката. От Бургас, където го завари атентатът в Ница, надмина и Тръмпq и Джонсън. Към признанията, че иракската война е грешка, той добави грешките с войните в Афганистан, Либия и Сирия. Твърди, че го е казвал многократно на всички форуми, в които е участвал, и сега само напомня на френския президент Франсоа Оланд, че въздушните удари срещу "Ислямска държава" също вземат невинни човешки жертви, "и то милиони". "Ако преди три-четири години говорихме за "Мюсюлмански братя", след това за "Ал Кайда", сега за "Ислямска държава" – все нови и нови ще идват", убеден е Борисов. Тъкмо обратното на обещаното от Барак Обама приключване с ИДИЛ в следващите месеци.
Здравият народен разум на премиера е извън съмнение. Но разликите с Тръмп и Джонсън също бият на очи. Двамата си правят гаргара с наложените стереотипи публично и възгледите им са безпогрешно разпознаваеми. А твърденията на Борисов, че обявявал навсякъде по света за грешки серията арабски войни, са основно за вътрешна употреба. Така е и по линията НАТО – Русия. Евроатлантическото говорене е от президента Росен Плевнелиев, а опазването на Черно море от бойни флотилии е от пацифиста Бойко Борисов. Беззаконие в страната – бол, но поне война да няма. Може да бъде казано и така – статуквото у нас си струва приказките, навън големите да се оправят.
Важен е обаче материалът. След новината за назначаването на Борис Джонсън за външен министър в новия британски кабинет светът реши, че това е проява на прословутия британски хумор. "Може би британците просто се шегуват с нас", обобщи реакциите "Гардиън". Конкретно ние, българите, си се шегуваме така от години и нито Борисов, нито Борис сега ни притеснява. Ако се замислите, нашият хумор е по-отдавна и е далеч по-ефективен от британския, а Борисов е по-стар и по-добър шоумен от Тръмп и Борис Джонсън…















