На свое заседание от 14 юли 2016 г. КФН взе решение, с което назначи независими външни експерти на пет застрахователи. С това процедурата по назначаване на независими външни експерти за извършване преглед на активите на пенсионните фондове и на балансите на застрахователите приключи успешно и прегледите започват в срок и по план на 15 юли 2016г.
Решението е взето в съответствие с решение на Управляващия комитет (УК). УК извършва наблюдение и контрол на прегледите и включва представители от КФН и Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване – EIOPA, както и Министерство на финансите, Българска народна банка, Европейската комисия и Европейския орган за ценна книжа и пазари – ESMA. Всички решения на КФН до този момент във връзка с организиране на процеса по прегледите са взети в пълно съответствие с решенията на УК.
Балансите на "Застрахователно еднолично акционерно дружество ДаллБогг: Живот и Здраве" ЕАД ще бъдат проверявани от фирмата KPMG AUDIT SRL, Румъния.
Прегледът на "Застрахователно акционерно дружество "Асет Иншурънс"" АД ще се извърши от ДЗЗД "ГД КОНСОРЦИУМ ГРАНТ ТОРНТОН БЪЛГАРИЯ ГЪРЦИЯ", България и Гърция.
Застрахователна компания „Надежда“ АД и "Европейска здравноосигурителна Каса" Застрахователно акционерно дружество" АД ще се разглеждат от MAZARS SA, Франция, а
Кооперация "Синдикална взаимозастрахователна кооперация – СИВЗК" от MILLIMAN SP. Z O.O., Полша.
.













