Данъкът за гаранционния фонд под въпрос

Migration Image

Дали Фондът за компенсиране на инвеститорите ще продължи да събира пари за гаранции, част от които, без никаква логика, да дава на държавата? Това не стана ясно при гласуването на първо четене на проектопромените в Закона за ценните книжа и фондовите борси.

На предишното заседание на бюджетната комисия заместник финансовата министърка Боряна Пенчева обяви, че Министерството на финансите е против със специализиран закон да се правят промени в данъчните закони. Тя обеща това да се случи, но с поправка в данъчен закон. БАНКЕРЪ провери, че несправедливостта ще бъде отстранена с поправка в Закона за ДДС, чрез който ще се поправи Законът за Фонда за компенсиране на инвеститорите. Вносителят – Министерският съвет, настояваше за равнопоставеност с Гаранционния фонд на банките, който е освободен от плащане на данък.

Годишната вноска, която инвестиционните посредници правят във Фонда за компенсиране на инвеститорите за 2012 г., да бъде в размер на 0.5 на сто от общия размер на паричните средства и 0.05 на сто от общия размер на останалите клиентски активи. Към края на юни натрупаната сума е 8.9 млн. лв., а годишната сума на данъчните плащания е 20-30 хил. лв., коментира за БАНКЕРЪ председателят на фонда Милети Младенов.

Подготвяните промени въвеждат изискванията на европейската директива за прозрачността на емитентите. Изменя се режимът на оповестяване във връзка с публичното предлагане и отпадане на изискването за публикуване в Държавен вестник. Предвиждат се изменения и в режима на публичните дружества с цел да се предотвратят възможностите за заобикаляне на режима за сключване на сделки. В тази връзка са предвидени прагове, като целта е да бъдат защитени акционерите в публично дружество от сделки, които са извършени от негово дъщерно дружество, което не е публично. Прецизира се кръгът на заинтересованите лица, които участват в такива покупко-продажби. Предложено е и изменение, което позволява по-голяма свобода в определяне на параметрите на сделките, които подлежат на предварително одобрение от общото събрание на акционерите. Така се създават и допълнителни гаранции срещу злоупотреба в този случай. Въвежда се праг за отправяне на задължително търгово предложение при придобиване на повече от 1/3 от гласовете в общото събрание на публично дружество, при условие че няма лице или лица, упражняващи контрол върху публичното дружество.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст