Тенденцията от началото на септември за плавно и неуверено покачване на индексите продължи и в последната борсова седмица. Въпреки преобладаващо бичитенастроения, при движенията на сините чиповелипсваше синхрон. Силно позитивно остана отношението на инвеститорите към акциите на к.к. Албена. Книжата на северния черноморски курорт прибавиха нови около 5% към стойността си до кръглите 60 лв. за дял, с които ръстът по позицията за последните три месеца набъбна до над 22 процента.
Седмицата поднесе приятна изненада и за акционерите на Неохим. Димитровградският торов завод се оказа заместник на Каолин в изчисляването на SOFIX, считано от 23 септември. Благатаборсова вест прибави над 10% към капитализацията на Неохим до нивата между 40 и 41 лв. за дял. Далеч нетолкова позитивни бяха настроенията при Зърнени храни България. След няколко разпродажби книжата на холдинга поевтиняха с близо 6% на седмична база до ключовото за позицията ниво от 0.40 лв. за един брой. Сходни разпродажби наблюдавахме и при други две компании, пряко свързани със Зърнени храни – Централна кооперативна банка (ЦКБ) и Химимпорт. При ЦКБ набезитена продавачите на този етап се ограничаваха до нивото от 0.97 лв. за акция, което фиксира спада по позицията на 3% на седмична база. За разлика от другите две компании от групата, при Химимпорт разпродажбите бяха посрещани от относително стабилно търсене на текущите нива и търговията наподобяваше консолидация в рамките между 1.22 и 1.23 лв. за дял.
Консолидационните процеси от предходните няколко седмици се пренесоха и през изминалата при Софарма, Адванс Терафонд АДСИЦ и Първа инвестиционна банка (ПИБ). През изминалите дни Ромфарм Компани увеличи дела си в капитала на фармацевтичната компания до 13.53 процента. Търговията с тези акции продължи да се развива в добре познатите ни през последния месец рамки между 3.25 и 3.30 лв. за дял. От месечния бюлетин на Адванс Терафонд стана ясно, че фондът нито е купувал, нито продавал земеделски земи през август. Това очевидно не се оказа съществена изненада за пазарните участници, защото акциите на дружеството продължиха да се разменят активно в изключително тесните граници между 2.19 и 2.20 лв. за един брой.
И при ПИБ продължи спокойната търговия на нивата непосредствено до 2.15 лв. за дял. След първоначалната еуфория около новината за придобиването на 100% от капитала на МКБ Юнионбанк, която изстреля цените до 2.46 лв., последва периодът на осмисляне и калкулиране на реалните последствия от новата придобивка върху стойността на банката.
Повишената активност при книжата на Монбат се пренесе и през изминалата седмица. След неуспешен опит за низходящ пробив на нивото от 7 лв. за дял книжата на монтанския производител на стартерни батерии намериха солидна подкрепа и бързо се изстреляхаобратно до 7.10 лв. за акция при относително високи обеми. За поредна седмица осезаем ръст регистрираха книжата на ЗАД Булстрад Виена иншурънс груп. Книжата на застрахователната компания поскъпнаха с над 11% – до 33.33 лв. за дял, с което формираха ръст от близо 135% за последните шест месеца. С подобен ръст в цената далеч не могат да се похвалят и акциите на Енергони, но за сметка на това само за седмица през борсатапреминаха близо 19 млн. акции от капитала на дружеството. Активността по позицията прави впечатление от известно време, като друг съществен отличителен белег на търговията е цената от под 1 ст. на дял, на която се сключват сделките. През седмицата стана ясно, че клиенти на Swedbank AS са придобили около 9% от капитала на Енергони, с което делът им достига 10.69 процента. Продавач е Михаил Георгопападакос, чийто дял от своя страна намалява от 27.20 на 18.29 на сто.
Кирил Иванов
инвестиционен консултант











