Инвестбанк на Мастюгин влиза в България

Migration Image

Не е ясно, дали руският бизнесмен Сергей Мастюгин все още държи да придобие пенсионноосигурителна компания Доверие чрез британското дружество Юнайтед Кепитъл, в което той е основен акционер. Но е ясно, че смята да влезе на българския финансов пазар чрез руската Инвестбанк , в която той е управляващ партньор. Такава позиция в българска банка няма и затова ще поясним, че в руската Инвестбанк Мастюгин е най-големият акционер, а самият той е член на надзорния й съвет.

Но да се върнем в нашите реалности. До българските медии бе разпространено съобщение от Инвестбанк , в което се казва, ченадзорният съвет на кредитната институция е решил да създаде свой представителен офис в Република България. Писменото заявление е подадено до Българската търговска камара на 18 октомври. Това е първият представителен офис на руска банка, който ще бъде отворен в България от 1989 г. насам.

Според съобщението основните цели на представителството са да ръководи проекти на банката и нейните клиенти в България, както и да гарантира за гладкото сътрудничество с българските власти. Представителството ще осигурява консултации за съществуващи и потенциални клиенти на банката, ще работи за по-нататъшно задълбочаване на бизнес контактите с правителствени и търговски организации и ще насърчава банковите служители да участват в мероприятия, провеждани в България.

Виждаме огромен потенциал в развитието на икономиката в България. Убеден съм, че представителството ни в България ще служи като ефективна бизнес платформа, която ще подкрепя нашите инициативи в застрахователния, банковия и логистичния сектор. Представителният офис ще стимулира също така финансовото и междубанковото сътрудничество в региона, необходимо за осигуряването на висококачествено управление на банкови и застрахователни услуги и на пенсионни фондове за нашите клиенти, заявява Мастюгин. Странно. Нищо не се споменава за конкретната сделка за ПОК Доверие. Това обаче още не означава, че бизнесменът се отказал от проекта на Юнайтед Кепитъл да официализира до край намеренията си към ПОК Доверие.

От БНБ заявиха, че знаят за откриването на представителство на руската банка у нас, но обясниха, че това не изисква надзорно одобрение. Причината е, че в представителството не се извършват услуги по влогонабиране, което е основната банкова дейност, изискваща лиценз от БНБ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че резкият спад на туристи на българското Черноморие ще се оправи с правителствени решения?

Подкаст