Висшият съдебен съвет уволни дисциплинарно съдията от Софийския градски съд Мими Петрова. Системно бавела дела. Недопустимо е – спор няма. Но да беше едната Петрова, с мед да намажеш ВСС-то.
При проверката преди две години тя се оказа на трето място по брой на забавените от нея дела. Преди нея бяха само председателката на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова и председателката на СГС Владимира Янева. Тодорова също я уволниха тогава, но съдът я възстанови. А втората в класацията я наградиха с ранг на върховен съдия, остана си и председател. И Мими Петрова ще я върнат, струва си заради пионерския й опит.
Помни се как тя скастри един от Наглите, оплакал се от зъбобол: Продължаваш да си нагъл! Виждам, че вече си в добро настроение, явно болката е преминала. Обвиненият в поръчков разстрел хърватин Иван Може пък беше призован: Говорете, човече, България цяла сега вази гледа! Но лебедовата си песен Мими Петрова изпя по дело за грабеж, довеждайки лично обвиняемия в съда. Писнало й да го отлага заради болнични листове – взела кола, охрана и – в дома на болния.
Там установила, че описаният оток на мозъка от удар с топка бил обикновена ангина. А виенето на свят и черни кръгове пред очите, които според медиците били симптом за смъртна опасност, подсъдимият лекувал с аспирин. Натоварила го – та при лекарите, които писали болничния. Макар и съдия, провела на място светкавично разследване и им съобщила, че са за затвора. В крайна сметка директорът на лечебното заведение вдигнал ръце и признал откровено, че подсъдимият няма как да умре, защото е напълно здрав.
При това Петрова не държеше да става герой, задето е хукнала по улиците да издирва подсъдим. Заяви пред медиите, че и други нейни колеги правят такива проверки, но ефект няма. Някои лекари се позамислели , но подсъдимите отивали при други и всичко започва отначало. При такъв сизифовски труд ВСС можеше да бъде по-снизходителен.












