България е слязла до №100 в класацията на "Репортери без граници" (RSF.org) за свободата на словото за 2014 г.
Миналата година в класацията, която обхваща 180 държави по света, нашата страна беше на 87-о място.
България отново е на последно място сред членките на ЕС след тежка година, белязана от пет месеца на мащабни протести и политическо напрежение, отбелязва организацията. Независимите журналисти, особено разследващи репортери, междувременно бяха изложени на тормоз, който може да приема формата на палежи на техните автомобили, посочва докладът.
В частта за ЕС докладът на "Репортери без граници" припомня дългогодишния ангажимент на съюза да защитава свободата на словото и дадените юридически гаранции. Тези гаранции се прилагат, отбелязва организацията, уточнявайки, че сред 50-те страни на челни места в класацията 31 са европейски.
Въпреки добрите резултати на ЕС обаче в някои страни се наблюдават неблагоприятни тенденции, които засягат представянето им при защитата на свободата на информация.
Сред тях са Великобритания и Франция – традиционно уважаващи свободата на медиите държави, които обаче имаха тревожна 2013 г.
Тревожна е и ситуацията в САЩ, които останаха зад Салвадор и Румъния – заради "крайно широкото и непочтено тълкуване" на нуждите на националната сигурност.
САЩ се изгубили 13 позиции, слизайки до 46-о място. Основната причина за този силен спад са упоритите усилия на САЩ да преследват разобличителите и източниците на информация, отбелязва организацията.
"Процесът и присъдата срещу редник Брадли Манинг и преследването на анализатора от Агенцията за национална сигурност (АНС) Едуард Сноудън бяха предупреждение за всички, които обмислят да помогнат за разкриване на деликатна информация, което определено би било в обществен интерес. Разобличителят е враг", посочва докладът.
Великобритания пък е отстъпила до 33-то място заради "позорния натиск" върху в. "Гардиън" във връзка със статиите на изданието за шпионските програми на АНС.
Организацията отбелязва също така обезпокоителните тенденции в Гърция, която за пет години се е сринала с над 50 позиции в класацията и сега е на 99-о място, както и Унгария.
На челните места в класацията са Финландия, Холандия и Норвегия, а на последните – Еритрея, Северна Корея и Туркменистан.












