Вигенин предложи на катарския премиер да открие банка у нас

Migration Image

Възможността Катар да направи постъпки за получаване на лиценз за учредяване на банкова институция или да придобие такава е представил външният министър Кристиан Вигенин по време на еднодневното си посещение в Катар. На срещата си с министър-председателя на страната шейх Абдулла Ал Тани Вигенин е акцентирал върху стабилната банкова система на България. Той е изтъкнал, че учредяването на катарска банкова институция ще даде силен тласък на перспективата България да се превърне в платформа за катарския бизнес в Югоизточна Европа и държавите от Европейския съюз.

Двамата са разговаряли и за предложението за създаването на съвместен фонд за насърчаване на малките и средни предприятия, за облекчения при издаването на визи за български граждани, както и за реализирането на проекти като изграждането на скоростният път Русе-Свиленград.

"Отношенията между България и Катар никога не са били на такова равнище, с толкова интензивен политически диалог. Днешната ни среща е продължение на този диалог и ни дава възможност да планираме следващите стъпки, които да изпълнят сътрудничеството ни с по-конкретни резултати", посочва вътрешният министър.

„Имаме отлични отношения, които се развиват през годините", заяви от своя страна министър Ал-Атия, като допълни, че пред двете държави има и съвместно бъдеще. „Добрият диалог и сътрудничество, което ни свързва, ще доведат до реализирането на положителни резултати", подчерта той.

Вигенин се е срещнал и с министъра на финансите Али Ал-Емади и със заместник-министъра на икономиката и търговията Султан Бин Рашид Ал-Хатер. Той е започнал домакините си с резултатите от срещата на държавите от Вишеградската група и България, Румъния и Гърция в Будапеща, включително с проекта за създаване на нов газов коридор Юг-Север, част от който е изграждането на терминал за втечнен газ в Гърция. През март в София по този проект ще бъде проведена експертна среща, на която катарската страна беше поканена от външния министър. От 10 до 12 март пък на посещение в Катар ще бъде българският президент Росен Плевнелиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст