В Лондон ровят самоубийства на банкери

Уйлям Брьоксмит

В Лондон започна разследване на два безспорни случая на самоубийство на водещи банкери. Съдебните органи са го възложили на следователи, специализирани в разплитането на обстоятелствата около смъртни случаи, независимо дали става дума за естествена или за насилствена смърт.

Първото дознание е започнало на 25 март и то трябва да даде заключение каква е причината за смъртта на 58-годишния Уилям Брьоксмит – пенсиониран мениджър по риска в германския банков лидер „Дойче Банк“. Той е открит мъртъв в дома му в Лондон през януари. Брьоксмит е починал в дома си в Челси – Западен Лондон, на 26 януари, пише в паметна записка за служителите на „Дойче Банк“, до която се добрали журналисти на агенция „Блумбърг“. Полицията твърди, че мъжът е открит обесен, но не третира случая като подозрителен. В съобщението за смъртта на Брьоксмит двамата главни изпълнителни директори на германския кредитор – Аншу Джаин и Юрген Фитшен – посочват, че починалият „е смятан от мнозинството си колеги за един от най-острите умове в сферата на управлението на риска и на капиталите“. Брьоксмит е и един от основателите на инвестиционната банка на „Дойче Банк“.

Второто дознание трябва да установи как 39-годишният Гейбриъл Магий – заместник-директор на звеното за технологични операции на „Джей Пи Моргън Чейз“ – е паднал от 33-ия етаж на лондонската централа на фирмата. Следствените органи ще разпитват свидетели и полицаи, за да определят как и защо внезапно или необяснимо е настъпила смъртта на двамата, включително и дали не са се самоубили. Разнищването на „полета на Магий“ е поверено на следовател Мери Хесъл. Тя е проверявала и обстоятелствата около смъртта на 21-годишния стажант в лондонския офис на „Бенк ъф Америка Мерил Линч“ – Мориц Ерхарт, починал от епилептичен шок миналото лято. Заслужава внимание фактът, че в дознанието по случая, резултати за което са публикувани на 23 ноември 2013-а, Хесъл е отбелязала, че „вероятно Мориц е работил толкова усърдно, че умората е причинила спазъма, който го е убил“. Макар че все пак засега „това е само една от възможностите“. Ерхарт е бил открит в безсъзнание под душа в студентското общежитие в Източен Лондон на 15 август 2013-а. Родителите му тогава споделили със следовател Хесъл, че синът им се е обадил в 5я ч. сутринта в деня преди смъртта си и че те били обезпокоени, че работи прекалено много и спи малко. В резултат на разследването ръководството на „Бенк ъф Америка“ е инструктирало на 10 януари 2014-а младшите си банкери да ползват поне по четири свободни дни през уикендите всеки месец.

Двете „злополуки“, за които става дума, са част от поредицата самоубийства на банкери по целия свят. Според професионалисти, работещи в областта на менталното здраве, тези инциденти се дължат на свръхнатовареното всекидневие на финансистите. Според Стюарт Блек – професор по стратегия и глобални лидерски умения в института по бизнес IMDв Лозана, в повишен риск са професионалистите, които не са създали приятелства и социални връзки извън фирмата, в която работят, а тези контакти могат да „служат като предпазни клапани“.

Банковите мениджъри вече разбират сериозността и мащабите на проблема, коментира Пийтър Роджърс – председател на Алианса за душевно здраве в лондонското Сити (City Mental Health Alliance). Формацията е създадена през миналата година, когато никой във финансовото сърце на Лондон не говори открито за ментални заболявания. В момента в асоциацията членуват 18 фирми от различни сфери на дейност (кредитни институции, правни кантори и счетоводни компании), между които са и гиганти като „Моргън Стенли“, „Бенк ъф Америка“, „Голдмън Сакс груп“, международният одитор „Кей Пи Ем Джи“ и мултинационалната правна кантора „Линклейтърс“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст