Патова ситуация за Софийския районен съд

Председателят на Софийския районен съд Методи Лалов убеждава колегите си да не се местят в новата сграда.

Естествена загриженост, немарливост или частни интереси стоят зад скандала с първата от двете нови сгради за Софийския районен съд на бул. „Цар Борис III“? Най-вероятно и трите предложения съдържат част от истината. И все пак важното е кое надделява? След дългото очакване най-многолюдният съд в страната да се премести в ремонтираната из основи бивша централа на ГУСВ градусът на проблема скочи след шумния отказ на председателя му Методи Лалов да го направи. На среща преди две седмици той се зарече пред медиите и пред правосъдния министър Зинаида Златанова, че няма да подпише заповед за преместване, а ако колегите му решат все пак да го направят, ще си подаде оставката. Златанова пък контрира, че това не би било „никаква драма, тъй като сградният проблем е много сериозен в цялата страна и има и други органи на съдебната власт, които могат да бъдат настанени в тази хубава нова сграда“.

Ще има много да се чудим каква е интригата в случая. Фирмата, извършила строителните дейности – „Ф-строй груп“ ЕООД, се оказа между чука и наковалнята. Тя е спечелила съответната обществена поръчка, изпълнила е договорените дейности, а сградата е получила разрешение за ползване от всички предвидени по закон институции, начело с ДНСК. Същата фирма е спечелила и обществената поръчка за последния етап от проекта, но изчаква да й бъдат изплатени повече от 2 млн. лв. за свършеното до момента. И въпреки че тази седмица кабинетът отпусна допълнително близо 2 млн. за оборудване на сградата с компютърна и звукозаписна техника и за комуникационното й оборудване, преместването си остава под въпрос. А довършването на другата нова сграда, в която трябва да се премести част от съда, т. нар. военно НДК близо до „Петте кьошета“, е в пълен застой.

Междувременно съдиите от Софийския районен съд изпратиха писмо-подписка до правосъдното ведомство и до Висшия съдебен съвет, с което поискаха цялостна конструктивна експертиза за установяване на актуалното състояние на носещата конструкция на сградата. В него те споделят резултатите от посещението в сградата, организирано от Лалов след срещата им със Златанова, и подкрепят председателя си в отказа му да одобри преместването. В писмото се изказва предположение, че издаденото от ДНСК в края на януари разрешение за ползване се отнася до надстройка (тавански етаж и покрив) на два от четирите блока на сградата, а установените пукнатини и деформации, които ги смущават, били в сутерена и на първите два етажа на един от блоковете. Според съдиите не е извършено прецизно обследване на сградата и не е било изготвено конструктивно становище за състоянието й, в което да бъде направена и сеизмична оценка за носещата й конструкция.

В писмото се казва, че отговорността сградата да бъде предадена в състояние, подходящо за нуждите на съда, е на министъра на правосъдието. В ролята си на възложител той (респективно съответните му подчинени) би трябвало да контролира качеството на строително-монтажните работи, докато комисията на ДНСК трябвало единствено да се увери, че използването на сградата няма да нарушава законовите регулации. Съдиите припомнят на министерството, че според обясненията на строителя са направени компромиси в ремонта заради отказа на ведомството да му бъдат предоставени повече средства. Впрочем то никога не е и отричало това, тъй като пари за увеличение на заплатите и за бонуси в съдебния сектор все се намират, но за капитално строителство все не достигат.

Ситуацията към днешна дата изглежда патова и възможността за преместване на гражданското отделение на съда в новата сграда по време на съдебната ваканция вероятно ще бъде изпусната. А преместването очакват не само магистрати и съдебни служители от Софийския районен съд. По-добри битови условия искат и гражданите, фирмите, юристите от различни професии, вещи лица и други участници в делата, включително и медиите. С декларация по темата излезе и Софийската адвокатска колегия. С уговорката, че адвокатурата не взема страна в междуинституционалния спор, нито може да е арбитър в него, председателят на най-голямата адвокатска колегия в страната Петър Китанов припомня, че от силно изострения диалог между Министерството на правосъдието и Софийския районен съд губят всички.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст