Стар труд на потенциалния бъдещ шеф на „Бенк ъф Джъпен“ поскъпна 20 пъти

Кадзуо Уеда

Слухът, че бившият професор по икономика от университета в Токио Кадзуо Уеда ще оглави „Бенк ъф Джъпен“ от 1 април, се превърна в гореща пазарна новина и събуди сериозен интерес към трудовете на учения. Най-търсена е книгата му от 2005-а, озаглавена „Борбата срещу нулевите лихвени проценти“, която върви по 35 хил. йени (265 щ. долара) на сайтове като Mercari при обявена цена от 1700 йени.

И други заглавия на Уеда, който, ако бъде избран за председател на „Бенк ъф Джъпен“, ще е първият учен на подобна позиция, също се продават на доста завишени стойности. Издателят на „Борбата срещу нулевите лихвени проценти“ – „Никей Би Пи“ – пък обмислял да преиздаде труда и да го направи наличен като електронна книга, твърди официален представител на компанията.

Публичният интерес е напълно оправдан предвид провежданата от години парична политика на сегашния председател на „Бенк ъф Джъпен“ Харухико Курода на символични лихви и ограничаване и контрол на доходността на базовия десетгодишен държавен японски дълг, която се различава коренно от мнението на бившия университетски професор. Това бе и поводът за резкия скок на йената в края на миналата седмица когато местният финансов всекидневник „Никей“ публикува новината за вероятната му номинация за наследник на Курода. След първоначалната еуфория обаче японската парична единица бързо тръгна надолу и се върна над 132 йени за един щ. долар (бел. ред. – в следобедната търговия на 13 февруари тя се разменяше срещу 132.65 йени за един долар), след като Уеда каза на журналистите, че засега най-важното е да се следва досегашната щедра парична политика.

Пазарната мълва е, че японският премиер Фумио Кишида ще номинира Уеда за председател на Японската централна банка, твърдят добре информирани източници. 71-годишният Уеда, който е защитил докторат по икономика в Масачузетския технологичен институт, в момента е професор в женския университет Киорицу. Той е бил член на борда на „Бенк ъф Джъпен“ от 1998-а до 2005-а когато централната банка въвежда за първи път политиката на нулеви лихвени проценти и започва да предоставя парични стимули. Уеда гласува за прекратяване на нулевата лихвена стратегия през август 2000-а, но „Бенк ъф Джъпен“ продължава да я следва.

Въпросът кой е Уеда занимава инвеститорите от Сингапур до Лондон от 10 февруари когато плъзна слуха, че той може да е изборът за приемник на Курода. По този повод портфейлният мениджър в хеджинговия фонд „Блу едж адвайзърс“ от Сингапур Калвин Йео коментира находчиво: „Уеда? По-скоро Кой-еда“.

Името на професора се появи след като „Никей“ съобщи, че сегашният заместник председател на „Бенк ъф Джъпен“ и водещ претендент за банковото кормило Масайоши Амамия е отказал да поеме позицията.

Първата реакция на Аяко Сера – пазарен стратег в „Сумитомо Мицуи тръст банк“ в Токио – е била на учудване и подозрение. Защото, доколкото е запозната с Уеда, тя определя потенциалната му номинация за странна, защото той не е бил в списъка на кандидатите за поста, но отчита влиянието, което би оказал на пазарите. дамата не е сигурна колко може да се вярва на съобщението на вестник „Никей“, но ако то се потвърди, йената вероятно ще поскъпне, а цените на акциите ще паднат предвид очакванията за предстоящо затягане на паричната политика.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст