Японската компания Yanmar Holdings Co., Ltd. обяви, че ще се оттегли напълно от всички бизнес операции в Русия. Групата Yanmar ще прекрати всички операции в местното дъщерно дружество – Yanmar RUS LLC, веднага след приключване на процедурите. Очаква се прекратяването на операциите да влезе в сила от началото на април тази година. Това се казва в прессъобщение на компанията.
Разположена в Москва, Yanmar RUS LLC извършва продажби и сервиз на индустриално оборудване – дизелови генератори, помпено оборудване, заваръчни машини и други, и сервизни части от февруари 2014 година. Поради спирането на доставките на продукти и плащанията извън Русия след началото на войната в Украйна, Yanmar RUS LLC вече е спряла бизнеса си в Русия от март 2022 г. с изключение на някои операции като обслужване на клиенти. „Yanmar следи отблизо ситуацията, но реши, че не е възможно да продължим бизнеса си в Русия при настоящите обстоятелства“, се посочва в прессъобщението.
Според Японската организация за развитие на външната търговия, през изминалата година най-малко 60.6 на сто от японските компании са преустановили частично или напълно дейността си в Руската федерация, други 35.4% продължават да работят „както преди“. Други четири на сто от компаниите са заявили, че вече са напуснали напълно руския пазар или са взели решение да го направят.
След основаването си в Осака, Япония, през 1912 г., Yanmar е първата компания, която успява да направи компактен дизелов двигател с практичен размер през 1933 година. Пионер в технологията на дизеловите двигатели, японската компания е глобален иноватор в широка гама индустриално оборудване, от малки и големи двигатели, селскостопански машини и съоръжения, строително оборудване, енергийни системи, корабоплаване до машинни инструменти и компоненти. Глобалните бизнес операции на Yanmar обхващат седем области. На сушата, в морето и в града японската компания предоставя усъвършенствани решения на предизвикателствата, пред които са изправени клиентите, за реализиране на устойчиво бъдеще.















