Искане за включване на България в конституционните промени в Република Северна Македония не е получено, нито е обсъждано между министъра на външните работи на Северна Македония Буяр Османи и министъра на външните работи на България Николай Милков, съобщиха от министерството на външните работи в Скопие, предаде БТА.
Процесът на конституционни промени е вътрешен въпрос на Република Северна Македония, който като задължение е свързан с преговорите за присъединяване за членство в Европейския съюз. Очаква се парламентът на страната да вземе такова решение, суверенно и в съответствие с дългосрочните интереси на гражданите на Северна Македония, представени в парламента, и в този контекст няма възможност или политическа воля за включване на граждани и институции от чужбина, включително и от Република България. Такова искане нито е получено, нито е обсъждано между министрите Османи и Милков, пише в съобщението. И се допълва, че Северна Македония остава ангажирана с продължаването на политическия диалог с България, в духа на добросъседството и Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, за което се надява новото българско правителство да бъде сформирано възможно най-скоро.
Преди ден служебният външен министър Николай Милков заяви, че е провел двустранна среща македонския си колега Буяр Османи във връзка с вписването на българите в конституцията на страната. Милков коментира и инцидента в Битоля, при който името на българския клуб „Иван Михайлов“ е било напръскано с черна боя, за да бъде окончателно заличено. „Очевидно атмосферата там позволява това да се случва. Съществуват елементи на безнаказаност, които благоприятстват това. Сега, доколкото на нас ни е известно, там вече се дискутират някакви варианти на бъдещите текстове, които биха били промяна в Конституцията. Не бихме искали да бъдем част от този процес, за да може той да върви гладко. Бихме искали да се консултираме по тези въпроси. В този смисъл аз вчера разговарях кратко с министър Османи. Надявам се те да откликнат. Предстоят контакти, които ние имаме, в усилията си да сваляме напрежението, разбира се, без да нанасяме ущърб на правата на българите в Северна Македония. Този диалог трябва да продължи стига да има воля от тяхна страна. Отново протягаме една ръка, в този смисъл. Готови сме да обсъждаме промените, които те правят“, каза министърът.












