Преговори между враждуващите сили в Судан

Хартум

Представители на армията и на паравоенните Сили за бърза подкрепа в Судан се срещнаха в саудитския град Джеда по инициатива на САЩ и Саудитска Арабия, предаде БНР. Държавите посредници приветстваха началото на преговорите и призоваха страните в конфликта да се ангажират с прекратяване на огъня.

В тази връзка говорителят на военните Набил Абдуллах заяви, че разговорите ще бъдат ограничени само до удължаване на примирието по хуманитарни причини и няма да се концентрират върху споразумение за окончателното прекратяване на сблъсъците или за слагане край на кризата. Друг представител на армията посочи, че сред въпросите е и осигуряването на защитата на гражданската инфраструктура.

Командващият Силите за бърза подкрепа Мохамад Хамдан Дагало пък подчерта в Туитър нуждата от формиране на преходно правителство за извършване на демократичен преход в страната. Той похвали международните усилия за спиране на огъня, които според него ще улеснят отварянето на хуманитарни коридори – нещо, което отбеляза като цел по време на преговорния процес.

Междувременно продължиха сблъсъците в столицата Хартум и близкия до нея град Хартум Бахри. Всяка от враждуващите страни обяви, че контролира по голямата част от областта на Хартум. А от Организацията за ислямско сътрудничество отправиха спешен призив към своите държави членки и различни институции за предоставяне на хуманитарна помощ за Судан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Притеснява ли ви рекордният за последните 10 години у нас бюджетен дефицит?

Подкаст