Над 100 души са станали жертва на високи температури в Мексико

Правителството на Мексико обяви тъжна новина – над 100 души са загинали след поредицата от горещи вълни в латиноамериканската държава, предаде Си Ен Ен.

Заради извънредно високите температури Бързата помощ в Мексико е трябвало да се отзове на 1000 сигнала между 12 и 25 юни. При 104 от случаите краят е фатален, сочат данните на здравното министерство. Властите вече съобщиха за осем смъртни случая между 14 април и 31 май, с което общият брой на жертвите на горещините става 112 души. В повечето случаи смъртта е настъпила в резултат на топлинен удар. Друга причина е дехидратацията. От северните региони на Мексико съобщават за най-много смъртни случаи, като 64 от тях са регистрирани в североизточния щат Нуево Леон и 19 в съседния Тамаулипас, граничещ с американския щат Тексас, който също беше засегнат от екстремни горещини.

В Мексико максималната температура от 49 градуса по Целзий беше регистрирана тази седмица в северозападния щат Сонора, съобщи още министерството. Традиционно през лятото максималните температури в Мексико варират между 30 и 45 градуса по Целзий. Екстремното им увеличаване се обяснява с климатичните промени. Трудно е да се твърди със сигурност, че причините за повишаването на температурите се дължи на някакви реални промени в текущите икономически процеси в Мексико.

По-скоро става дума за акумулиране на ефектите от различни процеси. През април 2023 г., например, компанията Pemex увеличи производството на мазут в Мексико и то достигна най-високите си нива от юли 2010 година. Както е известно, мазутът е особено вреден за качеството на въздуха.

Причината е, че когато се гори мазут с цел генериране на електричество, от него се отделя високо съдържание на сяра. Така че мексиканците сега са за окайване на квадрат – и им е горещо, и въздухът им е мръсен.

Венемира Мачева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст