Стотици излязоха на протест в защита на „Марица-изток“

Няколкостотин работници в мините и топлоцентралите в комплекса „Марица-изток“ излязоха на протест в Стара Загора в защита на въглищната енергетика в региона. Митингът беше и срещу приемането на Териториалния план за справедлив преход. По рано в града се проведе поредна среща за обсъждане на плана, който според протестиращите, е заплаха за бъдещето на мините и тецовете и застрашава 27 хил. работни места. 

На митинга в Стара Загора се включиха работници и граждани от цялата област, както и от много непряко свързани фирми, които обслужват енергийните предприятия. Те носиха плакати с надписи „Играете си с бъдещето ни“, „Невидими ли сме за вас“ и „Толкова ли струва България“. Хората разбиха с чукове фотоволтаичен панел в знак на протест срещу несправедливия според тях енергиен преход.

До 13 септември продължава общественото обсъждане на териториалния план за справедлив преход за Стара Загора. Според протестиращите миньори и енергетици обаче в него има записани недопустими срокове. Един от тях предвижда още през 2026 г. произведената енергия от въглища в страната да намалее близо три пъти, а през 2030 г. енергията от въглища ще се използва само за критични нужди.

„Процесът за затваряне на въглищните централи може да бъде отложен така, че наистина преходът да се превърне в плавен и справедлив“, заяви Деян Дяков от сдружение „За Марица Изток“, организатор на протеста в Стара Загора. Той обяви и че протестът е срещу сега управляващите Кирил Петков и Асен Василев, които преди три години са подкрепили подписката за защита на „Марица-изток“.

Множеството се закани и за нови общи протести в София, ако не се вземат мерки, които да удовлетворят исканията им.

Протестът днес подкрепиха и политици, включи се и кметът на Стара Загора Живко Тодоров.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст