Денят по диагонал – 8 септември 2023 г.

Бюджет 2024 – под знака на общинската финансова свобода

„Повече от 15 години се опитваме да привлечем вниманието на политическите сили върху необходимостта общините да разполагат с повече собствени средства, с които бързо и по-евтино да могат да решават проблемите от местно значение. Това означава общините да имат повече приходи, които остават пряко в техните бюджети, а не се получават като субсидии от държавата“. Така изпълнителният директор на Национално сдружение на общините в България (НСОРБ) Силвия Георгиева коментира крехкия напредък по темата за финансовата децентрализация на общините.  

„От всеки 100 лева, събрани от българските граждани, само 4 лева остават директно в общинския бюджет“, отбеляза Георгиева.

Изненадата този път дойде след срещата, проведена преди дни, между премиера Николай Денков и представители на сдружението. На нея стана ясно, че има политическо съгласие да се предприемат реални стъпки към по-голяма самостоятелност на местните власти. Трябва обаче да се намери устойчив подход, за да не бъде ощетена нито една община.

Румяна Дечева: Всяка фалшива новина, създадена от политик, трябва да бъде разследвана (част II)

Румяна Дечева

В Белгия се използват 26 хил. машини за гласуване, в Индия са милиони. В САЩ същите машини за гласуване като нашите станаха обект на фалшиви новини и фирмата производител спечели повече пари от дела за имиджови щети, отколкото от търговска дейност. И то не за имиджови щети към самата фирма, а към изборния кодекс на Щатите.

В държавите по света има само една централна избирателна комисия с 24 члена, на няколко места членовете са между 17 и 22, в 132 страни съставът е с по-малко от 12 човека. В 200-милионна Нигерия комисията е петчленна, а в Индия, където над 1 млрд. граждани гласуват на 5 млн. машини, комисията наброява трима души. Единствената ЦИК с 25-членен състав е българската. Световни шампиони сме и това се случи след промените в „хартиената нощ“. Проблемът на нашата ЦИК не е само в размера, но всеки може да има своите съмнения относно увеличаването му.

Бензинът и дизелът пълзят нагоре

183 n 1 1965 1 1

Онези, които през последните седмици се връщат от летните си почивки, вече са усетили по джоба си, че цените на бензина и на дизела отново се повишават. Във Великобритания през август месечният им ръст е най-висок в историята, по информация на групата за автомобилни услуги RAG, която установява повишение със 7-8 пени на литър гориво – до около 1.52-1.55 паунда за литър. Тези увеличения не са само на Острова, но и в Съединените щати, Континентална Европа и Азия. Част от този ръст се обяснява с високите котировки на черното злато на международните пазари: петролът сорт “Брент” поскъпна от 78 щ. долара за барел в средата на юли на над 90 долара за барел на 5 септември, а два дни по-късно надвиши за кратко 91 долара за барел и в момента се “окопава” над 90 долара за барел.

Освен този очевиден факт, много по-слабо дискутиран фактор са разходите за преработка на черното злато. 

Парламентът прие на първо четене промени във Валутния закон

3db45d4dee3e1f24c253439e1a00e3ad 1

Митническите власти да могат да задържат парични средства на лица, пътуващи за страни извън ЕС, ако носят в себе си суми в брой от над 30 хил. лева, в случай че имат задължения от 5 хил. лева и повече.

Това решиха депутатите, приемайки на първо четене промени във Валутния закон, като 117 народни представители гласуваха “за”, от “Възраждане” бяха “против”, а от ИТН се въздържаха.

Измененията са част от законодателния пакет по Плана за възстановяване и устойчивост, за да получим втори транш финансова помощ.

Предвижда се парите да бъдат задържани до 30 дни, а НАП да има възможност да поиска запор върху тях, за да бъдат изплатени задълженията към хазната.

БСП иска двуседмична ваканция за депутатите преди изборите

IMG 3639 scaled 2

Осем дни след началото на есенната сесия на 49-ия парламент и след едномесечна ваканция, депутатите отново обмислят да излязат в почивка.

По-добре е да има ваканция на Народното събрание преди местния вот през октомври, защото ще има депутати и парламентарни групи, които ще се възползват от парламентарната трибуна и така ще оказват влияние върху местните избори“, коментира пред журналисти депутатът от „БСП за България“ Борислав Гуцанов.

Според него така или иначе депутатите са ангажирани с процеса. По думите му би било разумно парламентът да не заседава седмица-две.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст