Председателят на Националния статистически институт доц. д-р Атанас Атанасов, стъпвайки на прогнозите на БНБ и ЕК, отбелязва, че забавянето на инфлацията в България ще продължи до края на тази и през следващата година. Това той казва в интервю за БТА по повод днешния Европейски ден на на статистиката. Атанасов обаче прави и уточнението, че НСИ не прави прогнози за инфлацията.
Атанас Атанасов припомня, че през август 2022 г. годишната инфлация у нас беше 17.7 на сто, а година по-късно – август 2023-а, тя вече е 7.7 на сто. В допълнение данните за септември показват, че годишната инфлация у нас намалява още и е 6.3 на сто. Председателят на НСИ отбелязва, че подобно забавяне в повишението на цените се наблюдава в еврозоната и в Европейския съюз.
Атанасов подчертава, че в момента прогнозите се правят в една доста несигурна среда, включително заради динамиката на цената на горивата, размера на минималната заплата от следващата година, неяснотата как ще продължи войната в Украйна, политическата обстановка в България.
Изследванията, които НСИ прави за бизнес климата у нас, очертават настроенията на бизнеса и почти всички мениджъри от всеки сектор посочват като основен проблем несигурната икономическа среда, отбелязва Атанасов. А това е причината те трудно да могат да планират бизнеса си и трудно може да се прогнозира накъде би тръгнала икономиката ни.
По тази причина каквито и да са прогнозите, е малко вероятно те да се сбъднат, подчертава Атанасов.
Еврозоната
Към момента инфлацията в България все още е по-висока спрямо средната за еврозоната, коментира доц. д-р Атанас Атанасов. Според него това означава, че за да се изпълнят инфлационните критерии за влизане в еврозоната, България се нуждае от бързи и ефективни антинфлационни мерки. И именно чрез тях трябва да се направи опит инфлацията у нас да намалява по-бързо от тази на държавите от еврозоната. Известно е, че критерият за размера на средногодишната инфлация за присъединяването ни в еврозоната предвижда размерът на инфлацията да не надвишава с повече от 1.5 процентни пункта размера на инфлацията на трите държави членки с най-добри показатели за годината, предшестваща приемането ни в еврозоната.












