България разглежда Япония като стратегически партньор в Азия

япония

България разглежда Япония като стратегически партньор в Азия. През миналата година двустранният търговски оборот е в размер на 269.5 млн. щ.д., което не отговаря на съществуващия потенциал. Това заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов по време на събитие, организирано от Японско-българската бизнес асоциация и Посолството на Япония в България, във връзка с предстоящото домакинство на световното ЕКСПО 2025 в Осака.

На събитието участваха още президентът Румен Радев, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на туризма Мирослав Боршош, както и представители на японски компании.

„Убеден съм, че добрите ни взаимоотношения ще се засилят след нашето представяне на ЕКСПО Осака 2025 и че то ще допринесе за позиционирането на България като високотехнологична и привлекателна бизнес и инвестиционна дестинация“, подчерта икономическият министър.

По думите му България отдава голямо значение на развитието на двустранните отношения и се стреми към по-нататъшно разширяване на търговските и инвестиционни връзки с Япония.

Министър Дилов изтъкна, че България вече има своята забележителна история със запомнящото се представяне на световното изложение в Осака през 1970 г., след което започна дългогодишното партньорство между „Ел Би Булгарикум“ ЕАД, което е към Министерството на икономиката и индустрията, и „Мейджи“, както и разпознаваемостта на България в Япония. „Високо ценим доброто

дългогодишно сътрудничество между „Ел Би Булгарикум“ и „Мейджи“,

което допринася за развитието на двустранните отношения и популярността на страната ни в Япония“, допълни министър Дилов.

През 2024 г. партньорството между държавното дружество и японската компания бе надградено, като бе подписано споразумение за създаване на съвместна научноизследователска лаборатория на световно ниво у нас. В нея научни специалисти от двете компании ще провеждат съвместни изследвания и развойна дейност.

Министърът на икономиката и индустрията посочи, че през последните години двустранните търговски отношения се развиват динамично и са реализирани множество визити на високо ниво. „Усилията ни са насочени към увеличаване и разнообразяване на двустранния стокообмен. Страната ни има какво да предложи на японските компании“, каза той.

Дилов подчерта, че имаме потенциал да предоставим благоприятни възможности за дейности в редица области като информационни и комуникационни технологии, електроника и електротехника, машиностроене, автомобилна индустрия, високотехнологични производства и услуги, селско стопанство и хранително-вкусова промишленост, транспортна и логистична инфраструктура и други.

Световното изложение ЕКСПО 2025 ще се проведе в японския град Осака.

ЕКСПО 2025 България павилион

България ще участва в Световното изложение с национален щанд, като основен координатор за участието на страната ни е Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) към Министерството на иновациите и растежа.

По данни на БНБ нетната позиция в края на 2023 г. (общата сума на японските инвестиции в България в края на периода) е само 108.6 млн. евро.

Днес японският бизнес е силно представен в България в различни икономически сектори като автомобилостроенето, информационните технологии, фармацевтиката, храните, тютюневите продукти и други.

Силното присъствие на водещи японски корпорации води след себе си естествената потребност за японския бизнес в България да има платформа за обмен на информация за развитието на местния бизнес, политически и икономически климат, споделяне на опит между членовете, насърчаване на двустранни инвестиции и допринасяне за развиването на благоприятна бизнес среда. Тази платформа е Японско-българска бизнес асоциация (JBBA).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст