Използвано ли е звуково оръжие срещу мирните протестиращи в Сърбия?

Блокади и масов митинг се провеждат в Нови Сад по повод три месеца от трагедията с рухването на бетонната козирка на жп гарата

Натискът върху сръбското правителство нараства след съобщения, че силите за сигурност са използвали забранено звуково оръжие за разпръсване на мирен протест срещу корупцията на 15 март в Белград, предаде „Асошиейтед прес“.

Повече от половин милион души подписаха петиция с искане за независимо разследване, след като нови кадри засилиха подозренията около използваните тактики. Според протестиращите предполагаемото звуково оръжие е било активирано по време на 15-минутно мълчание в памет на жертвите от катастрофата в Нови Сад, при която рухна бетонен навес на железопътна гара, убивайки 16 души.

Звуковите оръжия, които са незаконни в Сърбия, излъчват звукови вълни, които могат да предизвикат световъртеж, силно главоболие, болка в ушите, дезориентация, спукване на тъпанчето и дори трайни увреждания на слуха.

„Като звук от ада“

Очевидци разказват, че протестът е бил „тих и мирен“, когато внезапно се е чул необичаен звук.

„Не можехме да го видим… беше като тътен, който се приближава към нас,“ казва Ивана Илич Сундерич, присъствала на митинга. „Продължи само 2-3 секунди, но беше много страшно, като звук от ада“.

Други стотици хора съобщават за подобни преживявания. Официалните реакции на властите са противоречиви, което допълнително разпалва подозренията.

Официални опровержения и снимкови доказателства

Президентът Александър Вучич отрече обвиненията, наричайки ги „лъжи и измислици“ и част от „западен заговор за свалянето му“.

„Ако имаше дори едно доказателство, че е използвано звуково оръжие срещу демонстрантите, нямаше повече да съм президент,“ заяви той.

В началото сръбската полиция, армията и разузнавателната служба BIA категорично отрекоха да притежават американски звукови оръжия LRAD, които са незаконни в страната. Но след като бяха разпространени снимки на устройство, монтирано върху военен автомобил по време на протеста, властите признаха, че разполагат със звуково оборудване, само че то „не е било използвано срещу протестиращите“.

Министърът на вътрешните работи Ивица Дачич отбеляза, че снимките показват „обикновени високоговорители, каквито може да се купят в eBay“. Според него устройствата, закупени от САЩ през 2021 г., се използват само за предупреждения при „сериозни безредици“.

Оплаквания от здравословни проблеми и прикриване на доказателства

Много от протестиращите съобщават за главоболие, гадене, натиск в ушите и дезориентация.

„Звукът беше като реактивен самолет, който преминава за секунда,“ разказва 23-годишният студент Саша Цвркович. „Настъпи паника, някои хора паднаха, а момче до мен счупи крака си“.

Според местни медии лекарите в спешните клиники са били подложени на натиск да не документират случаите на хора, потърсили медицинска помощ след протеста.

Експерти поставят под съмнение официалната версия

Томас Уитингтън, експерт по електронна война в лондонския Royal United Services Institute, прегледа кадри от Белград.

„Наблюдаваме внезапна, паническа реакция, каквато никога досега не съм виждал,“ коментира той. „Ясно е, че нещо е накарало стотици хора изведнъж да се паникьосат и да се отдръпнат встрани. Поведението им напълно съответства на реакция към нещо, което ги кара да се чувстват крайно некомфортно или заплашени“.

Производителят на LRAD, калифорнийската компания Genasys, заяви от своя страна, че „видеото и аудиозаписите, с които разполагаме, не подкрепят твърдението, че LRAD е бил използван на 15 март в Белград.“

Въпреки това, натискът върху сръбските власти за независимо разследване продължава да расте.

Четете още: Сръбските студенти искат да осуетят проект на зетя на Доналд Тръмп в Белград

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст