Цените на услугите предлагани в Банско отдавна стигнаха и надминаха европейските. Строителният бум обхванал малкото китно градче (до преди години) привлечи знайни и незнайни инвеститори, които го превърнаха в луксозен и вече доста презастроен зимен курорт. В същото време част от собственици населили новите градежи, които не пропускат да щавят доволно туристите, „пропускат“ да изпълняват финансовите си задължения към общината, осигурила им комфорта да развиват бизнеса си тук.
Оказва се, че длъжниците ѝ лавинообразно растат. Това става ясно от тазгодишния списък с длъжници на общината, в който броя на некоректните платци е набъбнал до 198, а общото им задължение към общината възлиза на десетки милиони левове.
Не е за подценяване фактът, че в този списък фигурират само юридически лица със задължения над 5000 лева. Това е и причината да се стигне до там, имуществото на тези дружества да бъде извадено на публична продан.
Своеобразната класация на длъжниците с неразплатени задължения се води от
„Манхатън груп“ ЕООД, което дължи „само“… за 500 000 лева.
Дружеството е регистрирано в София и се управлява от кипърският гражданин Мариа Лука. Собствеността му обаче преминава през няколко фирми – през „Огандо България“ ЕООД докато се стигне до действителният собственик израелският гражданин Ошрат Ахрак.
Не за първи път кметството в Банско се опитва да си събере дължимото от това дружество. Миналата година то дори извади изпълнителен лист и на публична продан също бяха обявени няколко имота на фирмата, но това му усилие така и остана без успех.
За този некоректен платец се знае, че се подвизава тук повече от 20 години и е построил един от първите апартхотели в града. Казано с думи прости, бил е обслужван от местната администрации достатъчно дълго и приоритетно, но затова пък… съвършено безплатно.
На второ място в класацията е
„ГБ – Британия Сейнт Дейвидс“ ЕООД – със задължения от 496 000 лева.
Фирмата е собственост на местния бизнесмен Валентин Мавраков, чието име нашумя преди години в акции на полицията за крадени коли. Той бе задържан заради намерените в „депото“ му шест крадени автомобила. Разбира се всичко приключи бързо и безславно срещу скромната парична гаранция в размер на 5000 лева.
Вече седма година и общината, и финансиращата го банка се опитват да разпродават имотите на фирмата, но кандидат-купувачи така и не се явяват. Справка във фирменото досие на дружеството показва, че то има друг запор, наложен от Националната агенция по приходите.
Третото място е
отредено за „Фин-ИН-64“ЕООД с дълг от 299 737 лева.
Дружеството от 2023 г. е собственост на софиянеца Евелин Георгиев. Сагата с висящия ѝ дълг изобщо не е от вчера. Още през 2019 г. частен съдебен изпълнител се опита да продаде пет апартамента в комплекс „Емералд” в Банско, който по това време имаше неуредени публични задължения към хазната в размер на 111 747 лева.
По това време фирмата – длъжник се представлява от Йордан Ников, а едноличен собственик на капитала беше друго дружество – „Ултра Нова Мениджмънт Лимитид”, регистрирано в Кипър.
Справка на страницата на Министерството на туризма по това време показваше, че „Фин Ин 64“ е собственик на по-голямата част от апартаментите в хотел „Емералд”, които са общо осемдесет. А цялото имущество на фирмата се стопанисваше от „Туртранс 64” ЕООД. То се представляваше от едноличния собственик на капитала – Ева Петрова. Тогава не остана незабелязан фактът, че двете дружества бяха регистрирани на един и същи адрес в столицата.
Четвъртото място е за
разложкото дружество „Пирин турс“ ЕООД, чийто задължения са 284 065 лева.
Негов управител е Светослав Геризовски, а неговият собственик е „Фърст Фейс Холд“ ЕООД, което пък е притежание на панамското „Фърстфейсконтрол“.
Очевидно чуждестранните ни инвеститори не са склонни да си плаща задълженията у нас. Такъв е примерът с „Кристал Спрингс Асетс“ ЕАД на Ричард Пост от САЩ, от който Община Банско чака да получи 267 406 лева.
Следват задълженията на софийското дружество „Родина турист 97“ с дълг от 210 109.22 лв., „Би Пи 21“ ЕООД на Емил Балев , който дължи 178 698. 34 лева.
На този фон, задълженията на
известният руски милионер Ованес Мелик-Пашаев,
чиято фирма „Ню Банско“ ООД дължи 31 375 лв., са просто пренебрежимо малки.
В списъкът на длъжниците влизат и строителната фирма „Диана 7“ ООД на Георги и Емилия Шимбови, които са пропуснали да внесат в общинската хазна едва 7636 лева. Следва ги туристическо дружество „Вихрен-1925“ с 6704 лева.
За частните съдебни изпълнители в района, ангажирани със събирането на дълговете се отваря доста работа.
Така например ЧСИ Мартин Кацарски е обявил за продажба партерния етаж на хотел в местността „Парцелето“ в Банско, собственост на „Прокофитрейд“ ЕООД. Предназначението на предлагания имот, чиято площ е 315 кв. м е за спортна и развлекателна дейност. Началната му цена е 158 688 лева. Проблемът тук обаче е , че имотът е ипотекиран още през 2019 г., и не е ясно дали
общината ще успее да си вземе дължимите суми преди банката,
която всъщност е реален собственик на имота.
Според информационната система „Дакси“ фирма „ПроКофиТрейд“ ЕООД е регистрирана в столичния квартал „Дружба“ с капитал от…10 лв., а неин собственик е Цветан Митов. Той разбира се е един от по-скромните длъжници на общината с неплатени данъци и такса смет в размер на 13 014 лева.
В позорния списък на общината влизат
доста туропeраторски агенции, еднолични търговци
и още купища субекти, работещи на територията на общината, за които задълженията към нея не са приоритет.
Що се отнася до ефектът от купищата изпълнителни листове, с които кметството успява да се сдобие, не е много сигурен. Тук е моментът да припомним, че например на няколко пъти на публична продан бяха вадени имотите на ирландеца Джоузеф Съливан, чието име преди години фигурираше като съдружник в „Добринище ски“ ЕООД заедно с ямболския бизнесмен Боян Бонев и ирландците Нийл Оливер О’Рейли и Арон Трейси. В интерес на истината, дружеството продължава да фигурира в списъка на длъжниците.
Заради задължения към общинската хазна се продава и имущество на „Болкан Хоумс“ ЕООД, представлявано от великобританеца Теранс Елиът.
Каква част от дълговете ще бъдат покрити и колко от тях ще минат в графата „Забрави“, не е ясно.