В областта на плащанията оперативната подготовка на българската банкова система за въвеждането на еврото е в напреднал етап и дейностите се изпълняват в срок. Това отбелязва Петър Чобанов, подуправител на БНБ, ръководител на управление „Банково“, в интервю в специалния дигитален проект на Economic.bg Rate: банковите лидери.
По отношение на плащанията подготовката е започнала отдавна и през последните няколко години са приключили няколко стратегически проекта в областта на платежните системи и сетълмента на ценни книжа. През миналата година е започнала подготовка с „БОРИКА“ АД на миграцията на картовите плащания към такива в евро и съответното присъединяване на картовата платежната система „БОРИКА“ към консолидираната платформа за ТАРГЕТ услуги на Евросистемата. Този проект се изпълнява в срок и ще приключи преди целевата дата за влизане в еврозоната.
Така че голяма част от дейностите вече са изпълнени и към момента банките използват платежната инфраструктура на евросистемата, съответно техните клиенти нареждат и получават TARGET и SEPA плащания.
А някои банки предлагат и услугата по незабавни плащания в евро.
До края на тази година БНБ заедно с банковата общност, Министерство на финансите и „БОРИКА“ АД ще осигурят готовността за миграция на бюджетните плащания. А проектът по миграцията на картовите плащания е в напреднал етап на ниво тестове и няма индикации за закъснения по ключовите дейности, казва Чобанов.
Процесът на дигитализация на платежните услуги българските банки продължава
паралелно с подготовката на членството на страната в еврозоната. Това се прави, за да се отговори на новите регулаторни изискванията, но и за да се намалят рисковете и да се повиши цялостната ефективност на платежния процес.
Според Регламента за незабавните кредитни преводи в евро предстои да бъде въведена задължително от доставчиците на платежни услуги на проверката на името на получателя при незабавни и обикновени кредитни преводи в евро. При тази услуга преди инициирането на плащането платецът ще получава информация дали името на получателя, който той е посочил в платежното нареждане, съвпада с името на титуляря на сметката, по която ще се извърши преводът. Така ще може да се предотврати изпращането на кредитен превод на нежелан получател в резултат на измама или грешка, като се повишава сигурността и потребителската удовлетвореност. Предлагането на новата услуга не следва да води до допълнителни разходи или такси за ползвателите на платежни услуги, отбелязват Чобанов.
Отново с цел повишаване на сигурността на плащанията очакванията са свързани и с по-масово използване на системи за мониторинг на платежните операции, които използват иновативни технологии като големи бази данни и изкуствен интелект за откриване на необичайно поведение и предотвратяване на измами в реално време.
БНБ е в постоянен диалог със системните оператори и банковата общност и участва в съвместни работни групи по текущи проблеми. „В тази връзка считам, че правим необходимото за избягване на „подводните камъни“, подчертава подуправителят на БНБ.
В краткосрочна перспектива и в съответствие с европейските регламенти БНБ работи и по нормативното регулиране небанкови доставчици на платежни системи да имат възможност да участват в системата с окончателност на сетълмента, оперирани от централната банка.
У нас стават все популярни незабавните плащания по мобилен номер.
Това е стандартен незабавен кредитен превод, който е предшестван от една спомагателна услуга, която позволява на платеца да не въвежда IBAN номера на сметката на получателя, а той да се изведе от единна база данни въз основа на данни за телефонния номер на получателя. За да се използва тази услуга, е необходимо доставчиците на платежни услуги, обслужващи платеца, и получателя, да са се присъединили към нея, както и техните клиенти да са се регистрирали за използването на услугата. Възможността за плащане по мобилен номер не само осигурява голямо удобство при операциите чрез мобилно устройство, но и спомага за намаляването на грешките при преводите, посочва Петър Чобанов.
По думите му, по-специално внимание обаче следва да се обърне на незабавните кредитни преводи, които имат потенциала да променят начина, по който хората и бизнеса се разплащат. На българския пазар вече се предлагат технически решения, базирани на незабавните преводи, които заместват плащането за определени услуги чрез SMS с добавена стойност, например плащания за паркиране.
Според Петър Чобанов, с оглед на последните геополитически развития, от изключителна важност за Европа е да гарантира своята автономност при безналичните плащанията на дребно, които в момента до голяма степен са доминирани от международните картови схеми. В тази връзка очакванията са свързани с развитието на европейските инициативи, основани на незабавните кредитни преводи, като целта е създаването на алтернативи на плащанията с карта, които са по-евтини за бизнеса и по-удобни за потребителите.