Сривът на цените на суровия петрол пренарежда енергийния пейзаж

Свободното падане на цените на суровия петрол пренарежда енергийния пейзаж

Сривът на цените на суровия петрол през последните два дни след двойния шок от митата на американския президент Доналд Тръмп и изненадващото съобщение на ОПЕК+ да увеличи производството, промени енергийния пейзаж от Съединените щати до Близкия изток с поразителна скорост. Базовият сорт „Брент“ загуби 13% от пазарната си оценка на 3 и 4 април и фючърсните контракти за доставка през юни приключиха седмичната си търговия с котировка 65.58 щ. долара за барел, което поставя под сериозни съмнения стремежа на Тръмп да увеличи агресивно производството на изкопаеми горива и да постигне „доминираща роля в енергетиката“. Отвъд Атлантика, продажбите със сигурност ще охладят препускащите енергийни разходи в Европа, но същевременно ще свият финансовите приходи на Близкия изток.

Анализаторите на петролния пазар пък вече преоценяват очакванията си за 2025 година. „Голдман Сакс груп“ – един от най-оптимистично настроените към черното злато играчи от Уолстрийт, понижи прогнозата си за цените на горивото към 31 декември с 5 долара за барел – до 66 долара за барел.

Платформата Enverus, която предоставя данни, предвиждания и анализи на цялата ценова енергийна верига, втали с повече от една трета модела си за ръста на потреблението. „Веднага след като Тръмп въведе митата срещу Канада преди около два месеца, понижихме оценката си“, посочва Ал Салазар – ръководител на макропроучванията за петрол и газ в Enverus. И допълва, че съобщението на ОПЕК да увеличи квотите е дошло като капак.

Енергийните експерти на „Ю Би Ес груп“, които в началото на годината протнозираха, че глобалното търсене на черно злато ще ще се увеличи с 1.1 млн. барела на ден през тази година, редуцираха това количество с грубо 50 процента.

Фючърсните контракти на американския лек суров петрол WTI за доставка през май приключиха седмичната си търговия с котировка 61.99 щ. долара за барел – доста под прага от 65 долара за барел, нужен на повечето американски фирми, за да реализират печалби от нови сондажи в Тексас и околните щати, според последното проучване на клона на Федералния резерв в Далас. Търговската война обаче качва цените на сондажните съоръжения, като разходите за тръби ще нараснат с около 30% в сравнение с равнищата преди въведената през март 25-процентната ставка на вноса на стомана в Съединените щати.

Комбинацията от по-ниски петролни котиромки и по-високи разходи за производството на горивото определено работи срещу желанията и натиска на тръмп американските сондьори да увеличат добива.

Енергийният подиндекс на S&P 500 (S&P 500 Energy Index), който включва акциите на щатски петролни и газови компании, потъна с 16% на 3 и 4 април, като някои от членовете му загубиха по над 20% от пазарните си оценки.

За Европа новината за ценовия срив на черното злато е добре дошла. Митата на Белия дом вече свалиха газовите котировки на Стария континент до най-ниските за последните шест месеца стойности в очакване търговската война да охлади глобалното енергийно потребление и да облекчи пазарното напрежение. Този ценови спад внесе известно успокоение, че регионът ще може да натрупа достатъчно резерви за зимата. И ако растежът на китайското стопанство се забави, Европа вероятно ще срещне по-малка конкуренция за покупки на втечнен природен газ от Съединените щати и други източници.

В Близкия изток по-ниските цени на черното злато определено ще ощетят някои членове на групата ОПЕК+, която в началото на седмицата потвърди решението си да започне да увеличава постепенно производството от април нататък. На 31 март осемте страни от ОПЕК+ (Саудитска Арабия, Русия, Ирак, ОАР, Кувейт, Казахстан, Алжир и Оман), които се съгласиха да редуцират доброволно петролния добив с общо 2.2 млн. барела на ден, проведоха съвещание онлайн и решиха да започнат да връщат постепенно на пазара орязаните количества от април 2025-а до септември 2026-а.

Датата на съобщението на картела – почти едновременно със списъка от реципрочните мита на Тръмп – не изглежда чисто съвпадение. Официални представители на Рияд и Вашингтон са водили дискусии в дните преди двете събития, твърдят запознати с въпроса лица. Група от делегати и търговци на суров петрол спекулират, че саудитците умишлено са искали да засилят до максимум пазарния шок.

Това определено е рискован хазарт за ОПЕК+, защото много от членовете на групата се нуждаят от по-високи петролни котировки, за да покрият правителствените разходи. Например, на Саудитска Арабия са необходими цени над 90 щ. долара за барел, по сметки на Международния валутен фонд, а кралството вече беше принудено да намали инвестициите в някои проекти, заемащи централно място във визията на престолонаследника принц Мохамед бин Салман да прекрои икономиката на страната си.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст